İngiltere'de salgın paniği! Virüs kontrolden çıktı!

ABD'li Pfizer ve Alman BioNTech'in Yeni Tip Koronavirüse karşı geliştirdiği aşıyı uygulayarak tarihe geçen İngiltere'de virüsün mutasyona uğraması paniğe neden oluyor. Dün İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın "Virüs mutasyona uğradı, yüzde 70 daha bulaşıcı" şeklindeki açıklamasının ardından Sağlık Bakanı da kameralar karşına geçti. Hancock, "Kontrolü kaybettik" dedi.

VAKA SAYISINDA PATLAMA YAŞANDI

Son 24 saatte 2 milyondan fazla vakanın görüldüğü İngiltere’nin güneyinde Kovid-19'un yeni varyasyonunun görülmesi üzerine İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock açıklama yaptı. Mutasyona uğramış yeni korona virüsünün kontrolden çıktığını söyleyen Hancock, “Vaka sayısında adeta patlama yaşandı ve gidecek çok yolumuz var. Aşılar tamamlanmadan kontrol altına almak çok zor gözüküyor” dedi.

MUTASYONU TAHMİN ETMİYORDUK

Mutasyona  uğramış korona virüsünün kontrolden çıktığını vurgulayan Hancock, “Orijinal planımızda virüsün mutasyona uğrayacağına dair bir bilgimiz yoktu. Mutasyona uğramış virüsün bu kadar hızlı yayılacağını tahmin etmiyorduk. VUI-202012/01 ismi verilen bu virüsün orijinal corona virüsüne göre daha hafif olduğuna dair bir kanıt yok” dedi.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5902346/ingilterede-salgin-panigi-virus-kontrolden-cikti