Dolar uzmanı açıkladı! Dolar kuru 5.70'e kadar düşecek!

Garanti Yatırım’da uzun bir süre teknik analiz uzmanlığı yapan ve son yıllarda sadece kendi yatırımlarını yöneten broker Murat Raşit Arslanoğlu’ndan çok konuşulacak bir iddia geldi.

Kendi Youtube kanalında ve Twitter hesabı üzerinden teknik analiz çalışmalarını paylaşan Arslanoğlu son yaptığı teknik analiz çalışmalarıyla dolar kurunun uzun bir düşüş trendi içerisine girdiğini öne sürdü.

Murat Raşit Arslanoğlu son Youtube konuşmasına “Dolar/TL de bir dönemin sonu” başlığını atarken 2008 yılından bu yana dolar kurunda yaşanan yükseliş trendinin sona erdiği iddiasını yineledi.

Dolar kuru ile ilgili yaptığı teknik analiz çalışmalarında elliot dalga teorisinden faydalanan Arslanoğlu 4 Aralık verileriyle dolar kurunun düşüş trendi içerisine girdiğini ifade etti.

Dolar kurunda bundan sonra da yükselişlerin olabileceğini ifade eden Arslanoğlu 8.36 TL seviyesini aşamayan dolar kurunun ilerde ciddi bir gerileme potansiyeli olduğunu söyledi.

“DOLAR KURU MİNİMUM 5.70’E KADAR DÜŞEBİLİR”

Eliot dalga teorisine göre 2008 yılının ocak ayından itibaren yükselen dolar kurunun 2020 yılın kasım ayına kadar 5. dalgasını tamamladığını ifade eden Arslanoğlu söz konusu iddiasıyla ilgili şunlar söyledi:

“Yukarda 8.36 direncini aşamayan dolar kuru orta uzu vade düşünüldüğünde 2008 Ocak ayından başlayan dolar kurunun sürekli arttığı TL’nin değer kaybettiği bir dönem bitmiştir. Önümüzdeki dönemde 8.36’yı aşamayan bir dolar kurunun ilerleyen haftalarda minimum 5.70’e doğru geri çekilme potansiyeli vardır”

ELLIOT DALGA TEORİSİ NEDİR ?
Ralph Nelson Elliot’un, kitle hareketlerinin tekrar eden dalga formasyonlarını inceleyerek tahmin yürüttüğü bir teoridir. Bu teoriye göre bu düzen “dalga düzeni” dir. Piyasada her türlü fiyat değişimleri tamamlandığında 5 dalgadan oluşan resim çizer. . Teknik analiz uzmanları dolar kuru gibi bir çok döviz cinsinin olası hareketlerini bu teori üzerine çalışma yaparak tahmin etmeye çalışırlar.

Not: Murat Raşit Arslanoğlu haberdeki videosunu 6 Aralık Pazar günü yayınlamıştır. Arslanoğlu son Twitter paylaşımında 8.36 olarak verdiği kritik direnç seviyesini 8.06 olarak güncellemiştir.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5902296/dolar-uzmani-acikladi-dolar-kuru-570e-kadar-dusecek