Gören hayret ediyor! İstanbul'un en dar sokağı...

İstanbul'un Beşiktaş ilçesindeki Alaylı Sokağı, 89 santimetre şehrin en dar sokağı olarak kayıtlara geçti.

Beşiktaş’ta Kuruçeşme’ye adını veren tarihi çeşmenin yanında yer alan Alaylı Sokağı, 89 santimetre ile İstanbul’un en dar sokağı olarak bilinirken görenleri de hayrete düşürüyor.  Bun sokağı ilk defa görenler ise fotoğraf çekmeden duramıyor.

"RESMİYETTE EN DAR SOKAK BURASI"

Yanyana iki kişi yürüyemediği sokak için Tarihçi Mehmet Dilbaz, “İstanbul’da buna benzer çok enteresan nüanslar var. İstanbul sokak sokak gezerek keşfedilmesi gereken bir yer. Alaylı Sokağı, İstanbul’daki en dar sokak. İstanbul’da buna benzer dar alanlar, bina arası geçitler var ama burası bir sokak ve tabelası var. Süleymaniye taraflarında buna benzer daha dar sokaklar olduğu söylenir ama resmiyette en dar sokak burasıdır.” diye konuştu

“BİZE GARİP GELİYOR“

O bölgede ikamet eden  Yunus Tatlı ise İnsanların buraya gelip fotoğraf çektirdiğini söylerken “Beşiktaş’ın emekli müftüsü Beşiktaş Camii’leri kitabında bu caminin sokağının 89 santimetre olduğunu yazmıştır. Ben de oradan okuyup öğrendim. Buraya gelen herkes şaşırıyor, siz ilk değilsiniz. Hatta pandemiden önce insanlar hafta sonu buraya gelip hatıra fotoğrafı çektiriyor. Vatandaşların buraya gelip fotoğraf çektirmesi bize garip geliyor.” şeklinde konuştu.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5901097/goren-hayret-ediyor-istanbulun-en-dar-sokagi