İranlı muhalif Habib Chaab Tahran'a nasıl kaçırıldı? İşte detaylar...

İranlı muhalif Habib Chaab'ın, İranlı ajanlar tarafından kaçırılması ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Hafta Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet birimleri tarafından geçen hafta gerçekleştirilen operasyonla İran istihbaratına çalışan ve uyuşturucu baronu Zindaşti'nin adamları olduğu belirlenen 9 ajan tutuklanmıştı. İranlı ajanların, muhalif Habib Chaab'ı Tahran'a kaçırmalarıyla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde ajanların İranlı rejim muhalifi Habib Chaab'ı İstanbul'da nasıl tuzağa düşürdükleri ayrıntılarıyla yer alıyor.

İSTANBUL'DAN ÖNCE VAN'A SONRA TAHRAN'A

Ahvaz’ın Kurtuluşu için Arap Mücadelesi Hareketi (ASMLA) İsveç oluşumunun başında yer alan Habib Chaab, 9 Ekim 2020 tarihinde Türkiye'ye giriş yaptı. Chaab saatler sonra İran İstihbaratının illegal faaliyetleri için çalışan uyuşturucu kaçakçısı Zindaşti'nin adamları tarafından önce Van'a ardından İran'a kaçırdı. 8 Ekim'de kaydedilen güvenlik kamerası görüntülerinde ilk olarak Chaab'ı Türkiye'ye gelmeye ikna eden genç bir kadın görülüyor. Aslında bir İran ajanı olan kadının adı Saberin Seadi olduğu ve Habib Chaab'ın eski eşi olduğu belirtiliyor. İstanbul Havalimanı'nda çekilen görüntülerde, Seadi'nin yalnız olmadığı İran istihbaratı tarafından anbean izleniyor. 

İRANLI MUHALİFİ KAÇIRMAK İÇİN MARKETTEN ALIŞVERİŞ YAPTILAR

Habib Chaab’ın eski eşi Seadi olaydan önce Zindaşti'nin adamlarıyla İstanbul Havalimanında buluştu. Seadi dikkat çekmemek için İstanbul Havalimanından taksiyle uzaklaşırken, İran ajanları ise otobüsle ayrıldı. kamera görüntülerin de yer alıyor. Bir gün sonra, Seadi ile birlikte Türkiye'ye gelen İranlı istihbaratçı, bir başka kişi ile buluştu. Görüntülerde iki kişi bir yapı markete girerek Chaab'ın kaçırılması sürecinde kullanılacak çeşitli boyutlarda ip ve kablolar aldı.

İRANLI MUHALİFİ BAYILTARAK KAÇIRDILAR

İranlı ajanlar Chaab'ı kaçırmak için plan yaparken, İranlı muhalif de Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniyor. Chaab önce pasaport kontrolünden geçti ve kendisine bir cep telefonu hattı aldı. Ardından taksiye binerek kendisini İstanbul'a gelmeye ikna eden, eski eşi Saberin Seadi ile buluşmak üzere Beylikdüzü'ne gitti. 2 saat sonra eski eşi Seadi ile bir benzinlikte buluşan Chaab, taksiden indi. İçinde eşinin olduğunu düşündüğü beyaz bir minibüse doğru ilerledi. Kapı açıldığında ise, Chaab'ı İranlı ajanlar karştı. Chaab bayıltılıp bağlanarak etkisiz hale getirdi.

Görüntülere göre, beyaz minibüs 18 saat sonra Van'a ulaştı. Bu kez ona yine beyaz renkli başka bir araç eşlik etti.. İki araç şehrin hemen dış mahallelerinde "güvenli ev" olarak tabir edilen bir noktaya gitti. Yaklaşık 2 saat sonra minibüse eşlik eden araç, Chaab'ı İran'a götürmek üzere sınıra doğru ilerlerken görüldü.

Chaab'ı kaçıran 11 şüpheli MİT ve emniyetin operasyonuyla gözaltına alınmıştı. 9 kişi tutuklanırken, 2 şüpheli de adli kontrolle serbest bırakılmıştı. 

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5893161/iranli-muhalif-habib-chaab-tahrana-nasil-kacirildi-iste-detaylar