Sevilay Yılman'dan AKP'li vekile tepki: "Alay eder gibi açıklama!"

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, AKP'li Şahin Tin'in Meclis'te yoksul vatandaşlar için "Kuru ekmek yiyebiliyorlarsa aç değiller!" ifadelerini kullanmasına tepki gösterdi.

ALAY EDER GİBİ GARİP BİR AÇIKLAMA

"Hiç kusura bakmasın Sayın Tin..." yazan Yılman, "Sanki dersiniz o lafları kendisi bile/isteye söylememiş de Engin Altay ya da CHP’liler gırtlağına çökmüş de zorla söyletmiş gibi adeta aklımızla alay eder gibi garip bir açıklama yani." değerlendirmesinde bulundu. 

Sevilay Yılman'ın "Hiç farkı yok; 'Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler!' demekten!" başlıklı dikkat çeken yazısı şu şekilde;

1800’lü yıllarda kıtlıkla boğuşan Fransızların Versailles Sarayı önünde eylem yaptıkları sırada; “Ekmek bulamıyoruz yemeye!” sloganlarına karşılık Kraliçe Marie Antoinette’in; ”Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler!” dediği iddia edilir ama aslında bu iddia doğru değildir.

Çünkü bu meşhur söz Jean-Jacques Rousseau’nun; ”İtiraflar” adlı kitabında adını dahi vermediği bir prensesle ilgili anlattığı bir anektodda geçer. Yani Antoinette ile uzaktan yakından alakası yoktur. Bir kere Rousseau bu kitabı 1765/1770 yılları arasında yazmıştır.

Marie Antoinette’in ise 1770 yılında evlendiği Louis XVI’nın tahta çıktığı yani kocasının kral, kendisinin ise kraliçe olduğu tarih 10 Mayıs 1774’dür.

İddiaya göre bu meşhurlar meşhuru sözün kraliçeye mal edilmesinin nedeni ise halkın gözünde onun vicdansız, acımasız bir kadın olduğuna inandırmaktır.

Uzattım biraz biliyorum ama nedenim var.

Elbette ki bu nedenim yoksul halkı alenen aşağılama amacı taşıyan; ”Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” sözünün kim tarafından, nasıl ve ne zaman söylendiğini irdelemek filan değil, o sözün bir benzeri olan; ”Kuru ekmek yiyebiliyorlarsa aç değiller!” ifadesini kullanan AK Parti Milletvekili Şahin Tin’e iki çift laf etmek!

Hiç kusura bakmasın Sayın Tin...

Jean-Jacques Rousseau’nun kitabında aktardığı o sözün kime ait olduğunu Fransızlar hala bilmiyor olabilirler ama biz Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki konuşması sırasında; “Millet aç, midesine kuru ekmek dışında bir şey girmiyor!” diyen CHP’li Engin Altay’a kimin, hangi vekilin; ”O zaman aç değiller!” dediğini gayet iyi biliyoruz!

Biz biliyoruz ama galiba o bizim bildiğimizin farkında değil ki...

Skandal sözlerine dair şöyle bir açıklama yaptı;

“CHP’li Engin Altay sözlerimi çarpıtarak siyaset devşirme derdinde. Milletimiz CHP’nin linç siyasetine prim vermeyecektir. Sizin derdiniz çarpıtma ve iftiralarla linç yapmak. Zaten en iyi yaptığınız da bu. Projeniz yok!”

Sanki dersiniz o lafları kendisi bile/isteye söylememiş de Engin Altay ya da CHP’liler gırtlağına çökmüş de zorla söyletmiş gibi adeta aklımızla alay eder gibi garip bir açıklama yani.

Oysa ki hiç böyle şeylere gerek yok bence.

Çünkü ister vekil olsun ister gazeteci isterse sıradan bir yurttaş...

Nihayetinde makina değil insanız hepimiz.

Hata da yaparız yanlış da...

Medeni bir insan bu hatanın hata olduğunu kabul edip telafisi için çabalar...

Olmayan ise Milletvekili Şahin Tin gibi zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıp başkalarını çamurlama telaşına düşer...

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5887444/sevilay-yilmandan-akpli-vekile-tepki-alay-eder-gibi-aciklama