Beştepe'de iki alternatifli çıkış yolu tartışılıyor

Neredeyse tüm kamuoyu araştırmalarında Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 45’i geçmiyor.

Bu durumda, seçim kazanmak için farklı yollar gündeme geldi.

Bunlardan biri, milletvekili seçimleri nasıl tek dereceli ise Cumhurbaşkanı seçimleri de tek dereceli olsun. Yani, ilk turda yüzde 51 aranmadan en çok oyu alan Cumhurbaşkanı seçilsin.

İkinci seçenek ise, parlamenter sisteme dönüş…

Tüm bunlar AKP kurmaylarının gündeminde…

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay işte bu seçenekleri kaleme aldı.

AKP katlarında neler oluyor, neler konuşuluyor, hangi kulisler dönüyor? Sorunun cevabı Balbay’ın yazısında.

İşte Balbay’ın yazısından ilgili bölüm:

“Sızan haberlere göre AKP katlarında yeni yollar aranıyor. Bunların başında yüzde 50’lik iktidar barajını düşürmek geliyor.

Üretilen gerekçe şu:

Efendim, milletvekili seçimleri nasıl tek dereceli ise Cumhurbaşkanı da öyle olsun. En çok oyu alan kişi cumhurbaşkanı seçilsin!

Bunun karşılığı olarak “Madem çok istiyorsunuz, alın parlamenter sistem” deyip, en azından İYİ Parti’ye selam vermeye yetecek bir adım da olabilir.

Ankara’da metrekareye dört kamuoyu araştırması düşüyor. Bunların hemen tümünde AKP artı MHP oyu yüzde 45’i geçmiyor. AKP açısından durum çatallı. Saray’a ulaşan kimi rakamlar AKP’nin yüzde 32, Erdoğan’ın ise yüzde 40 civarında oy aldığını gösteriyor.

Bu tabloda yüzde 1’in bile önemi var. O nedenle DEVA ve Gelecek Partisi’nin seçime girmesini engelleyecek bir “arayış” da söz konusu. Böylesi adımlar yakın geçmişte İYİ Parti için denenmiş, tutmamıştı.

*

AKP açısından en sancılı tablo HDP’ye giden oylar. İstanbul seçimlerinde HDP desteğinin alınamayacağı anlaşılınca şunu denediler:

İmralı’yı devreye sokalım, HDP tabanının tarafsız kalmasını sağlayalım.

Bunun için Osman Öcalan’ı kullanmak dahil akla zarar her yola başvurdular.

Olmadı...

Bunca “deneyimden” sonra dönüp dolaşıp yine aynı ş eyi deneme hazırlıkları; şekli, yöntemi değişik olsa bile, aynı yoldan gitme havası var.

Burada da MHP faktörü önemli. Bahçeli’nin “HDP kapatılsın” çıkışına, Soylu’nun bütçe görüşmelerinde açtığı cephe eklenince, Saray’da yapılan hesaplarla ters bir tablo ortaya çıkıyor.

Çürük tahta çivi tutmaz... Cumhur İttifakı hangi yöntemi denese ayakta kalmanın zor olduğu bir sürece girdi. Bütün bunların üstüne salgındaki hesapsızlık eklendi. Gerçek rakamlar, ne yazık ki son önlemlerin de işe yaramadığını gösteriyor.
Umut şu:

Halkın değiştirme gücü!

Önümüzdeki dönem bütün mesele, bu gücü kimin kullanacağı!

Halk hazır...”

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5885747/bestepede-iki-alternatifli-cikis-yolu-tartisiliyor