Yapılandırmaya rekor başvuru geldi!

Hükümetin geçtiğimiz ay başlattığı yapılandırmaya 1 ayda rekor başvuru geldi. Vergi borcu olan vatandaşlar internet üzerinden borçlarını yapılandırdı.Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, Vergi ve cezaların yapılandırılmasına yoğun ilgi geldi. Bakanlık düzenlemesine vergi dairelerine bugüne kadar 2 milyon 787 bin mükellef başvuru yaptı. Bu kapsamda 3 milyon 592 bin dilekçe alınırken, Son 1 ayda 20 milyar 662 milyon lira alacak yapılandırıldı. Mükellefler, bugüne kadar 269 milyon 213 bin 500 lira ödeme gerçekleştirdi.

18 TAKSİTLE ÖDEME İMKANI

Yapılandırmadan yararlanan vatandaşlar borçlarını Ocak 2021'de peşin ya da 6, 9, 12 veya 18 taksitle ödeme imkanı sağlanıyor. Tercih edilen ödeme süresine göre kanunla belirlenmiş oranda bir katsayı uygulanıyor. Bu kapsamda Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para cezalarının aslından yüzde 12,5 indirim uygulanıyor. Bununla birlikte ilk taksiti ödeyen ve borcunun kalanını ikinci taksitin ödeme süresi olan mart ayında kapatmak isteyen mükelleflere de indirim yapılıyor ve katsayı uygulanmıyor.

Düzenlenen yeni borçlar banka ve kredi kartı aracılığıyla ödenebiliyor. Kartla ödemeler, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden "sanal POS" uygulaması ile yapılabiliyor. Yapılandırma için son başvuru tarihi ise 31 Aralık olarak açıklandı.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5877674/yapilandirmaya-rekor-basvuru-geldi