Kırklareli’nde orman kıyımı! 144 bin 871 ağaç kesilecek

Kırklareli’nde dev orman kıyımı! Kırklareli’nde Istranca ormanlarının da bulunduğu Kapaklı köyünde bulunan taşocağı nedeniyle tam tamına 144 bin 871 ağaç kesileceği ortaya çıktı.

TAM 144 BİN 871 AĞAÇ

Kapaklı köyünde bulunan taşocağı kapasite arttırımı nedeniyle 144 bin 871 ağacın kesilmesi için başvuruda bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuran taşocağı, ÇED raporunu da teslim etti. Ağaçların bulunduğu arazilerin tarla vasfında olması nedeniyle sahiplerinden alınacağı ifade edilen raporda, bölgedeki ağaç türlerindenbahsedildi.

PEYDERPEY KESECEKLER

Raporda 144 bin 871 ağaç kesileceğine dikkat çekilerek “Ancak, proje alanında eşzamanlı faaliyet olmayacağı için ocak üretim alanı genişledikçe ve peyderpey alınan orman izinlerine göre kesim yaptırılacaktır. Toplam proje süresi - ocak ömrü dikkate alındığında bir taraftan rehabilite edilen ve ağaçlandırılan alanların da olacağı söz konusudur” açıklaması yapıldı.

SUYU NEREDEN BULACAKLAR

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem konuya ilişkin, “‘5 bin, 10 bin, 50 bin derken yaklaşık 145 bin ağaç keseceğiz’ diyorlar. Istrancalar kaybedilirse Trakya bitecek ama aslında İstanbul da bitecek. Suyu nereden bulacaklar” değerlendirmesinde bulundu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5877153/kirklarelinde-orman-kiyimi-144-bin-871-agac-kesilecek