Huawei hakkındaki Uygur iddiaları üzerine bir isim daha resti çekti

The Washington Post, Huawei'nin büyük tartışmaya sebep olan yeni yüz tanıma sistemini test ettiği dokümanları ortaya çıkardı. 

İddiaların odağındaki yüz tanıma yazılımı, Uygur Türklerini tespit ediyor ve otomatik olarak bölgedeki yetkililere uyarı gönderebiliyor.

ŞİRKET SPONSORLARINI BİR BİR KAYBEDİYOR!

Huawei, ortaya çıkan dokümanlara göre 2018 yılında Çin'deki yüz tanıma girişimlerinden bir tanesi olan Megvii ile çalışmaya başladı. Bu ortaklıkta, insanların yaşı, cinsiyeti ve etnik kökenini tespit edebilecek yapay zekâ yüz tanıma sistemi test edildi. İddiaya göre bu sistem, bir Uygur'u tespit ettiğinde Çin polisine "Uygur alarmı" gönderiyor.

Bu iddialar sonucunda Barcelona'da forma giyen Fransız futbolcu Antoine Griezmann, sponsorları arasındaki Huawei firmasıyla bağını kopardığını açıkladı.

ANTOİNE GRİEZMANN SOSYAL MEDYA HESABINDAN YAPTIĞI AÇIKLAMA

Antoine Griezmann sosyal medya hesabı Instagram üzerinden yaptığı açıklamada, "Huawei şirketinin, yüz tanıma yazılımı kullanarak "Uygur alarmı" denilen sistemin geliştirilmesine katkıda bulunduğuna dair çıkan kuvvetli şüphelerin ardından firmayla ortaklığımı derhal sonlandırdım. Huawei'yi, yalnızca bu suçlamaları reddetmeye değil, bu kitlesel baskıyı kınamak için mümkün olan en kısa sürede somut adımlar atmaya ve insan haklarına saygı duyulmasına katkı sunması için etkisini kullanmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

"TAMAMEN İFTİRA"

Medyada söz konusu iddiaların yer etmesi üzerine Çin Dışişleri Bakanlığı, "tamamen iftira" ifadelerini kullandı. Huawei sözcüsü ise projeyi yalanlamadı ancak kullanım amacının bu olmadığını ve sadece test amaçlı geliştirildiğini söyledi.

- Milli Gazete, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5875004/huawei-hakkindaki-uygur-iddialari-uzerine-bir-isim-daha-resti-cekti