AB zirvesi öncesi Yunanistan'dan savaş açıklaması!

Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Alman ve Yunan milletvekilleri, Türkiye'ye yaptırımların görüşüleceği Avrupa Birliği (AB) zirvesi öncesi Türkiye'ye Alman denizaltı satışlarının derhal durdurulması çağrısı yaptı. Almanya Başbakanı Angela Merkel'e hitaben Twitter'da yayınlanan mektupta, "Türkiye ile savaş çıkacak. Engelleyin. Eğer böyle şey olursa Alman denizaltılarını ve silahlarını kullanamasınlar" ifadesi kullanıldı.

MERKEL KISKAÇTA

Sözcü'de yer alan habere göre  AB Dönem Başkanı Almanya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın, “şımarık ve tek yanlı” istekleriyle boğuşuyor. Daha önce AB'de tek başına bu tür politikaları sürdüren Yunanistan, şimdi Güney Kıbrıs'ı da yanına aldı ve ilk kez “Türkiye ile bir savaştan” söz etmeye başladılar. Alman medyası da, “Merkel kıskaçta. Yunanistan ve Güney Kıbrıs, Merkel'i Türkiye tehdidi ile etkilemeye çalışıyor” diye yazdı. Almanya’nın köklü gazetelerinden Müncher Merkür’ün internet sitesi Merkur.de isimli çok takip edilen haber portalı, bu konulara geniş yer verirken, AB hükümet liderlerinin Perşembe ve Cuma günü yapacağı zirvede bu konunun hayli zorlu geçeceğinin altını çizdi.

DENİZALTILARIN SATIŞI DURDURULSUN

Ege'de durmadan Türkiye'ye ait adaları işgal eden Yunanistan ve diğer yanda Kıbrıs'ta Türk kesimini yok sayan Güney Kıbrıs'ın bu tavrının Merkel'i endişeye sürüklediği yorumları yapılıyor. Twitter'da Başbakan Merkel'e hitaben ortak ve oldukça uzun bir mektup yayınlayan iki ülkenin temsilcileri, Almanya Başbakanı Merkel'den net taleplerde bulundu.

Mektupta, “Alman denizaltıları ya da askeri malzemelerin Türkiye'ye satışı durdurulsun. Türkiye ile bölgedeki çekişmenin daha da büyüyeceğinden endişeliyiz. Erdoğan, Doğu Akdeniz'de illegal olarak doğalgaz araması başlattı. Türkiye, gerekirse bu konuda savaşabileceğini duyurdu ve böyle bir şey olursa, Alman silahları kullanılmamalı” gibi görüşler belirtildi.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5871346/ab-zirvesi-oncesi-yunanistandan-savas-aciklamasi