Koca: Çin aşısı etkili olmazsa iade etme ve ücret ödememe hakkımız var

Çin'den gelecek koronavirüs aşısıyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Beğenmezsek ödeme yapmayacağız. Siparişimizi verirken bunu anlaşmaya koyduk. Bizdeki sonuçlar yeterince etkin olmaz ise aşıları iade etme ve beş kuruş bile ödememe hakkımız var" dedi.

Koronavirüs salgıyla mücadele kapsamında Türkiye'de gelecek yaz aylarına kadar 50 milyon kişiye aşı yapılması hedefleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Habertürk yazarı Fatih Altaylı'ya konuştu. Koca, "Hedefimiz 100 milyon dozu en geç nisan sonuna kadar temin edip, uygulamış olmak. Sonrası zaten yaz. Biz yazdan önce 50 milyon vatandaşımızı aşılamış olmak istiyoruz. Bu sayıya ulaşmamız şart" dedi.

'Beğenmezsek ödeme yapmayacağız'

Koca, "Beğenmezsek ödeme yapmayacağız bu aşıya. Bu şekilde aşı anlaşması yapabilmiş tek ülkeyiz. Siparişimizi verirken bunu anlaşmaya koyduk. Bizdeki sonuçlar yeterince etkin olmaz ise aşıları iade etme ve beş kuruş bile ödememe hakkımız var. Böyle bir anlaşmayı, herhangi bir aşı firması ile yapabilmiş başka ülke yok" diye konuştu.

Koca, Çin'den gelecek koronavirüs aşısı dışında BioNTech'in geliştirdiği aşıdan 25 milyon doz alınacağını söyledi.

"Fiyat da pahalı değil. Bizim BioNTech ile anlaştığımız fiyat Çin aşısını aldığımız fiyat ile aynı" ifadesini kullanan Koca, Sinovac'ın Endonezya’da açıklanan ilk faz 3 nihai sonuçlarından memnun olduğunu belirtti.

Koca, "Yüzde 97 etkinlik açıklandı. Bu oldukça sevindirici" dedi ve asıl önemli olanın birkaç gün sonra netleşecek olan Türkiye’deki 3. Faz çalışma sonuçları olduğunu dile getirdi.

Bakan Koca, Altaylı'nın "Diyelim ki 3. Faz sonuçları olumsuz çıktı ve beğenmedik. Elimizde başka aşı yok. Tek sepetten çıkacak yumurtalara bağladık kendimizi" sözlerine şu yanıtı verdi:

"Haklısınız ama başka sepet de yoktu. Keşke bizim bu aşılar için ne uğraş verdiğimizi vatandaş bilse. Emin olun diğer firmalar ile ilgili görüşmelerimizde geç kalmadık. Ama vermediler ya da bizim istediğimiz sürede veremediler. Pek çok firma ile görüşüldü en başında. Umut veren aşı çalışmalarının hepsiyle. Mesele süre idi. Ne zaman verileceği. İki firma bize süre konusunda istediğimize yakın tarihlerde aşı verebileceğini söyledi o zaman. Biri Sinovac (Çin), diğeri AstraZeneca/Oxford (İngiltere) erken dönemde aşı temin edebilecek olanlar bunlardı. AstraZeneca sonuçlarda sorun yaşayınca onlarla anlaşamadık. Ama hala önümüzde o olasılık var. AstraZenaca hala aşı verebiliriz diyor ve sonuçlar olumlu çıkarsa İngilizlerin AstraZeneca aşısını da alabiliriz. O kapı hala açık. Üstelik 4 dolar fiyatı ile en ucuz aşı da o. Moderna ise sizin de bildiğiniz gibi ABD dışına satılamayacak ilk dönemde."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5867123/koca-cin-asisi-etkili-olmazsa-iade-etme-ve-ucret-odememe-hakkimiz-var