Son Dakika: Çavuşoğlu'ndan AB'ye diyalog çağrısı

Son Dakika gelen bilgilere göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Avrupa Birliği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'ye yaptırım konusunu masada tutan Avrupa Birliği'nin ilk toplantısı dün akşam yapıldı. Avrupa ülkelerinin Dışişleri Bakanlarının toplandığı toplantı sonrasında uzlaşı çıkmadı ancak nihai kararın 10-11 Aralık'a yapılacak olan liderler toplantısında alınacağı belirtildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan AB'ye yanıt geldi. 

AB İLE İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ

Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "AB ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Türkiye olarak tam üyelik perspektifiyle ilişkilerimizi geliştirmek istedik. Bu böyle oldu mu hayır, bazen bizden kaynaklanmıştır bazen onlardan." dedi.

AB'nin Yunanistan'la ilgili meselelerde dürüst bir arabulucu rolünü üstlenmesi gerektiğini söyleyen Bakan Çavuşoğlu, "Yunanistan hiçbir zaman diyaloğa yanaşmadı. Biz her zaman aklı selim, olumlu hava yaratarak ilişkilerimiz geliştiririz. Sorunları ancak diyalog ve diplomasiyle çözeriz" değerlendirmesinde bulundu.

AVRUPA'NIN GÜVENLİĞİ TÜRKİYE'DEN BAŞLAR

Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto Türkiye-AB ilişkilerine ilişkin, "İster beğensinler ister beğenmesinler, Avrupa'nın güvenliği önemli ölçüde Türkiye'nin elindedir" ifadelerini kullandı.

Ayrıntılar geliyor...

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5863082/son-dakika-cavusoglundan-abye-diyalog-cagrisi