Basın özgürlüğüne darbe vuran kararlar

Son olarak RTÜK’ün Habertürk TV’ye verdiği 5 kez program durdurma cezası daha önce Millî Gazete, TV5 ve FOX TV’ye verilen buna benzer cezaları akıllara getirdi. Tüm bu cezalar, kamuoyunda medyaya sansür olarak yorumlanıyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) basın yayın organların ile ilgili aldığı bazı kararlar kamuoyu nezdinde tepkilere yol açtı. Son olarak RTÜK’ün Habertürk TV’ye vermiş olduğu ceza, akıllara daha önce Milli Gazete, TV5 ve FOX TV’ye verilen cezaları getirdi. RTÜK, geçen günlerde CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın canlı yayında söylediği, program moderatörü Eren Eğilmez’in müdahalesi ile düzelttiği sözleri nedeniyle Habertürk TV’ye 5 kez program durdurma ve para cezası verdi. Söz konusu ceza kamuoyunda medyaya sansür olarak yorumlanırken Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da konuya dair tepkisini dile getirdi. Karamollaoğlu, “Habertürk TV kanalına verilen ceza, Türkiye’de basın ve yayın özgürlüğüne vurulan ağır bir darbedir. Bu kararla RTÜK, tarafsızlığını ve güvenilirliğini yitirdiğini tescillemiş gözükmektedir. Bu yaklaşım, aslında televizyonlarda yayınlanan bütün tartışma programlarını tehdit eder bir mahiyet taşımaktadır. Bundan dolayı bu haksız kararı kınıyor ve adli mercilerin kararın uygulanmasına engel olacağını ümit ediyorum.” dedi.

HÜKÜMETE YAKIN İSİMLER DAHİ TEPKİLİ

RTÜK tarafından Habertürk TV’ye verilen cezaya özellikle sosyal medyada ciddi bir tepki gösterilirken hükümete yakınlığıyla bilinen isimler dahi ceza karşısında Habertürk TV’ye destek verdi. Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ve Nagehan Alçı gibi isimler RTÜK’e tepki gösterdi. Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, “RTÜK’ün kararı yanlıştır. Habertürk’e verilen cezayı haksız buluyorum” dedi.

MİLLİ GAZETE VE TV5’E YÖNELİK DE ADIMLAR ATILMIŞTI

RTÜK’ün basın yayın organları aleyhine atmış olduğu adımlar kamuoyunu rahatsız ederken Habertürk TV’nin yanı sıra son süreçte TV5’e de benzer cezalar verilmişti. RTÜK’ün TV5’e vermiş olduğu para cezalarının yanı sıra Milli Gazete de skandal bir uygulamayla karşı karşıya kalmıştı. Millî Gazete’nin tarımla ilgili yaptığı 45 tane belgeli habere, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin başvurusu üzerine mahkeme kanalıyla erişim engeli getirilmiş ve söz konusu olay siyasi parti liderlerinin de tepkisini çekmişti.

KARARLAR SİYASİ Mİ?

Son olarak Habertürk TV’ye verilen ceza kamuoyunun tepkisini çekerken akıllara “Basın yayın organları aleyhinde verilen kararlar siyasi mi?” sorusu geldi. Bu doğrultuda Milli Gazete ve TV5 aleyhine atılan adımların yanı sıra geçtiğimiz aylarda RTÜK tarafından sunucu Fatih Portakal’ın “halkı kin ve düşmanlığa sevk eden” ifadeleri nedeniyle FOX TV’ye üst limitten idari yaptırım ve 3 kez program durdurma cezası verilmişti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5850693/basin-ozgurlugune-darbe-vuran-kararlar