Fahrizade uzaktan kumandalı silah ile öldürüldü! Silah İsrail yapımı!

İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin ölümü sonrasında suikastin sorumlusunun kim olduğu ve saldırının gerçekleştirilme şekliyle ilgili yeni iddialar ortaya atılıyor. İranlı yetkililerin iddiaları da giderek kuvvetleniyor. İddialara göre Fahrizade, İsrail yapımı ve uzaktan kumandalı silahla öldürüldü.

UZAKTAN KUMANDALI SİLAHLA ÖLDÜRÜLDÜ

İran rejimine bağlı Fars Haber Ajansı'nın ortaya attığı yeni iddiaya göre Fahrizade'nin suikastında uzaktan kumandalı makinalı tüfek kullanıldı. Ajansın öne sürdüğü bilgiye göre suikastın gerçekleştirildiği bölgede herhangi bir insan unsuruna rastlanmadı.

SİLAHLAR İSRAİL YAPIMI

Başka bir iddiaya göre İran'ın İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV’ye konuşan bir kaynak, Fahrizade'nin suikastında kullanılan silahların İsrail yapımı olduğu öne sürüldü. Kaynak, suikastın gerçekleştiği bölgeden toplanan silah kalıntılarının üzerinde İsrail endüstrisinin logoları ve özelliklerini olduğunu açıkladı.

FAHRİZADE ARAÇTAN SES GELDİĞİNİ ZANNETTİ

İddia edilen bilgilere göre, Muhsin Fahrizade'nin aracı seyir esnasında uzaktan açılan ateşle hedef alındı. Aracı isabet alan Fahrizade, kurşun sesini araçtan gelen bir ses zannederek aşağı indi. Yol kenarındaki mavi bir kamyonete sabitlenmiş uzaktan kumandayla kontrol edilen makineli bir tüfek vasıtasıyla yaklaşık 150 metreden Fahrizade'ye ateş açıldı.

Açılan ateş sonucu Fahrizade'nin vücuduna 3 mermi isabet etti. Korumasına ise birkaç mermi isabet ettiği belirtilen Fahrizade hastanede hayatını kaybederken, koruması olay yerinde öldü. Fahrizade'nin hedef alındığı kamyonet saldırı sonrasında uzaktan infilak ettirilmek suretiyle imha edildi.

İRAN: İSTİHBARATI CİDDİYE ALMADIK

İran Ulusal Güvenlik Sekreteri Ali Şemhani, nükleer bilimci Muhsin Fahrizade suikastına yönelik istihbarat bilgisine sahip olduklarını ancak bunu ciddiye almadıklarını söyledi. Fahrizade'nin bugünkü  cenaze töreni esnasında devlet televizyonuna açıklamalarda bulunan Şemhani, "Fahrizade hakkında 20 yıldan bu yana birçok suikast istihbaratı olmasına rağmen gerekli ciddiyet gösterilemedi. Bu sefer onlar başarılı oldular." ifadelerini kullandı.

İRAN MUHALEFETİ İŞİN İÇİNDEYDİ

İran Ulusal Güvenlik Sekreteri Ali Şemhani muhalefetin de suikast işinin içinde olduğunu iddia etti. Şemhani, "Elimizde bazı ipuçları var. Kesinlikle 'Monafeghin' grubu Siyonist İsrail ve Mossad ile birlikte işin içindeydi" ifadelerini kullandı. 'Monafeghin' İranlı yetkililerin Paris merkezli İran Ulusal Direniş Konseyi'ne (NCRI) atıfta bulunmak için kullandıkları bir terim olarak öne çıkıyor. İran Ulusal Direniş Konseyi, Şii Müslüman yönetimine son vermek isteyen ve sürgünde bulunan muhalif grupların bir araya geldiği bir birlik olarak anılıyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5768315/fahrizade-uzaktan-kumandali-silah-ile-olduruldu-silah-israil-yapimi