Suriye Anayasa Komitesi toplantısının dördüncü turu başladı

2011'den bu yana devam eden Suriye iç savaşına siyasi çözüm geliştirmek adına Türkiye, Rusya ve İran arasına yürütülen görüşmeler sonucu oluşturulan Suriye Anayasa Komitesi'nin dördüncü turu başladı. Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde  gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak 45 kişilik yazım kurulu toplandı.

Suriye Anayasa Komitesi toplantısına Beşşar Esed rejimi, sivil toplum kuruluşları ve Suriye muhalefeti temsilcilerinin her birinden 15'er kişiden oluşan anayasanın yazımından sorumlu "küçük grup" üyeleri  bir araya geldi. Ağustos'tan sonra Cenevre'de yeniden bir araya gelen temsilciler gurubuna BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen başkanlık ediyor. 

Yeni tip koronavirüs ( Kovid-19) salgını nedeniyle basına kapalı gerçekleşen toplantılarda, sadece BM kameraman ve foto muhabirlerinin görüntü almasına izin verildi.

Toplantılarda muhaliflerin eş başkanlığını eski Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Hadi el Bahra, rejimin eş başkanlığını ise önceki anayasayı hazırlayan komitede de yer alan hukukçu Ahmed Kuzbari yürütüyor. Suriye Anayasa Komitesi toplantılarının dördüncü turu cuma günü sona erecek. 

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5768141/suriye-anayasa-komitesi-toplantisinin-dorduncu-turu-basladi