Kıbrıs’ta rezalet görüntü: Bu ayıp temizlensin!

Ecdada yapılan saygısızlık vicdanları rahatsız ederken söz konusu ayıbın acilen temizlenmesi talep ediliyor.

Osmanlı Devleti’nin 1571 yılında Kıbrıs’ı feshettiği sırada orduda görev alan ve fetih gerçekleştirilirken yaşanan şehadetinin ardından bugünkü Lefkoşa sınırları içerisine defnedilen Mahmut Paşa’nın kabrinin yanında yer alan çöpler görenleri son derece rahatsız ediyor.

VATANDAŞLAR SÖZ KONUSU REZALETE TEPKİLİ

Kahraman ecdadımızdan olan Mahmut Paşa’nın kabrine yönelik saygısızlık KKTC’li vatandaşlarımızı da rahatsız ediyor. Vatandaşlar, kabrin yanında böyle bir görüntü oluşmasının kabul edilemez olduğunu belirtirken Kıbrıs İlim Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yurdagül Atun da konuya ilişkin tepkisini dile getirdi. Atun, “Yer Lefkoşa Mahkeme arkası. Bu çöplük Lefkoşa’yı fethederken şehit olan Mahmut Paşa’nın mezarı. Bırakın şehidin kıymetini mevtaya da saygımız yok. Belediye kadar oraya çöp atanlara sözüm.” ifadelerini kullandı.

MUM YAKIP ADAK ADAYANLAR DA VAR

Mahmut Paşa’nın kabrinin yanına çöp bırakılması suretiyle gerçekleştirilen saygısızlığın yanı sıra türbede mum yakılıp adak adanması da rahatsız verici bir diğer görüntüyü oluşturuyor. Lefkoşa Belediyesi başta olmak üzere yetkili makamlar tarafından söz konusu skandalların önüne geçilmesi adına tedbir alınması bir zaruret olarak değerlendiriliyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5765894/kibrista-rezalet-goruntu-bu-ayip-temizlensin