Açlık sınırı 3 bin lirayı aştı!

Birleşik- Kamu İş yaptığı araştırmada en çok tüketilen 77 gıda maddesinde yapılan gıda harcamalarında son bir yılda yüzde 31,6 artış oldu.

AÇLIK SINIRI 3 BİN LİRAYI AŞTI

Hükümetin beceriksiz ekonomi politikalarının faturasını dar gelirli vatandaş ödüyor. Bu kapsamda Birleşik-Kamu İş sendikasının yaptığı gıda fiyatları kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 3,5 oranında artarken açlık ve yoksulluğu derinleştirdi. Gıda harcamalarında, yılın ilk dokuz aylık döneminde fiyat artışı da yüzde 25,8'i bulurken, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı da 3 bin 74 liraya çıktı.

MARKET FİYATLARI CEP YAKIYOR

Açıklanan verilere göre sadece son 12 içinde başlıca gıda maddeleri olan ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 14,2, et-balık fiyatlarında 20, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 31,5 oranında zamlandı. 1 yıl öncesine göre katı ve sıvı yağ fiyatları yüzde 36,2 oranında yükseldi. Meyve fiyatları yüzde 34,8 oranında, sebze fiyatları ise yüzde 85,8 oranında artış gösterdi.  Bakliyat fiyatları son bir yılda yüzde 37, diğer gıda fiyatları ise yüzde 3,7 oranında artı.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5757773/aclik-siniri-3-bin-lirayi-asti