Kartal Belediyesi'nden kadına karşı şiddetle mücadele protokolü

Kartal Belediyesi ana hizmet binasındaki meclis salonunda gerçekleştirilen "Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Protokolü" imza törenine Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Kartallı kadın muhtarlar, kadın meclis üyeleri ve kadın birim müdürleri katıldı.

25 Kasım Kadına Şiddet ile Mücadele Günü’nde Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında imzalanan protokolle, kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Protokol ile beraber Kartal'da yaşayan kadınların şiddet ve istismarla mücadelede hukuki yardım, psikolojik danışmanlık ve sosyal destek ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olacak acil yardım hattı kuruluyor.

Duyarlılık göstereceğiz

İmza töreninde konuşan Başkan Gökhan Yüksel, "Bizim Komşu İletişim Merkezi adı ile kurduğumuz bir iletişim merkezimiz var. Özellikle pandemi sürecinde vatandaşlarımızın istek, öneri ve şikâyetlerini aracısız olarak oradan aldık ve çeşitli hizmetleri sağladık. Komşu İletişim Merkezi'ni kurduğumuz günden bu yana yaklaşık 250 bin başvuruya ulaştık. Kartal'da 444 4 578 çağrı numarası çok bilinir hale geldi. Dolayısıyla şimdi kadına yönelik şiddetle mücadeleye yönelik kurulan 0212 656 96 96 ve 0549 656 96 96 numaralı acil yardım hattının da çok bilinir olması için aynı duyarlılığı göstereceğiz." dedi.

Protokol imzalandı

Kartal'da yaşayan kadınların, şiddet ve istismar vakalarında ihtiyaç duydukları hukuki, psikolojik ve sosyal destek mekanizmalarına erişimlerini kolaylaştıracak şekilde, federasyon bünyesindeki acil yardım hattının uzmanlığından faydalanılması için Kartal Belediyesi ile Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol iki yıl süre ile geçerli olacak ve protokolün sona ereceği tarihten itibaren geçerli olacak şekilde ek bir protokol imzalanarak her iki kurum arasındaki işbirliği kesintisiz olarak sürdürülebilecek.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5757744/kartal-belediyesinden-kadina-karsi-siddetle-mucadele-protokolu