Deli Dumrul projeleri esnafı bitirdi! Bir anda icralık oldular

Geçen geçmeyen herkesin para ödemek zorunda kaldığı için adı Deli Dumrul projelerine çıkan özel köprü, tünel ve otoyollar yüzünden şoför esnafının büyük sıkıntı içinde olduğu öğrenildi.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın konuyla ilgili yaptığı açıklamadya göre, yap-işlet- devret modeliyle hükümet tarafından yabancı firmalara yaptırılan özel köprü, tünel ve otoyolların yükselen döviz kuruyla birlikte geçiş ücretleri artarken üzerine bir de imkansızlıklar nedeniyle ödeme yapamayan esnafa 4 katı tutarında ceza uygulanması işleri iyice içinden çıkılamaz bir hale getirdi. Şoför esnafının Deli dumrul projeleri yüzünden icralık oldu.

İcra işleminin hiçbir uyarı yapılmadan direk başlatıldığını ifade eden  Fevzi Apaydın biranda zor durumda kalan esnafın araçlarını satmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Apaydın konuyla ilgil şu eleştiri ve uyarılarda bulundu:

HİÇBİR UYARI OLMADAN İCRA BAŞLATILIYOR

* Esnafımız sürekli kamyon sırtında yollarda direksiyon sallarken, banka hesaplarını, ödemelerini düzenli takip edemeyebiliyor.

* Geçiş kartında veya kredi kartında yeterli bakiyenin olmaması nedeniyle esnafımız geçiş ücretinin ödenmediğinin farkında olmayabiliyor.

* Böyle zamanlarda esnafımızın telefonuna bir mesaj gelebilir, adrese bir tebligat yapılabilir. Ancak hiçbir uyarı olmadan doğrudan icra işlemi başlatılıyor.

* Geçiş bedelinin 4 katı cezaya maruz kalan esnafımız, bunun yanında bir de icra masrafları, avukatlık ücretleri ödemek zorunda kalıyor.

* 4 kat ceza alınan bir sistemde bir SMS mesajı esnafa neden çok görülüyor?

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5756460/deli-dumrul-projeleri-esnafi-bitirdi-bir-anda-icralik-oldular