İhsan Süreyya Sırma kimdir?

İhsan Süreyya Sırma, İslam Tarihi alanında yaptığı çalışmalar ile yayınladığı makaleler ile tanınmaktadır. Fransızca, İngilizce, Arapça ve Farsça bilen İhsan Süreyya Sırma, büyük siyer âlimi merhum Muhammed Hamidullah’ı yakından tanıyarak onun öğrencisidir. Erzurum Yüksek İslam Enstitüsünde bir dönem İslam Tarihi hocalığı da yapan İhsan Süreyya Sırma kimdir? İşte hayatı ve kariyeri

İHSAN SÜREYYA SIRMA KİMDİR?

İhsan Süreyya Sırma 10 Temmuz 1944'te Siirt'in Pervari ilçesinde doğdu. 1966 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan İhsan Süreyya Sırma Hoca, bir süre öğretmenlik yaptı. 

Fransa’da İslam Tarihi alanında doktorasını tamamlayan İhsan Süreyya Sırma, arapça öğrenmek için Tunus'a gitti. Büyük siyer âlimi merhum Muhammed Hamidullah’ı yakından tanıdı ve onun öğrencisi oldu. 1973 yılında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsünde İslam Tarihi hocalığı yaptı.  1993 yılında Sakarya Üniversitesine geçti. 1995 yılında bu üniversiteden emekli oldu. 

İslam Tarihi dalında 30 kitabı ve 200’ü aşkın ilmî makalesi yayınlanan İhsan Süreyya Sırma Hoca, birçok gazete ve dergide yazılar yazdı. Fransızca, İngilizce, Arapça ve Farsça bilen Sırma Hoca, hâlen ilmî çalışmalarına devam etmektedir.

- Milli Gazete, Biyografi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5752748/ihsan-sureyya-sirma-kimdir