Koronavirüs aşısı uygulanmaya başlandı

Daha önce öğretim üyeleri ve sağlık çalışanlarına yapılan aşı, DÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde uygulanıyor.

GÜVENDİK, YAPTIRDIK

Sevdiklerini korumak adına aşıyı yaptırdığını söyleyen gönüllü eczacı Mehmet Cengiz, "Bu virüsün toplumdan ayrışması için herkesin aşı yaptırması gerekiyor. Biz de gönüllü olduk. Hocalarımıza güvendik, geldik aşı yaptırdık." dedi.

Bir aylık süreçte aşının birçok sağlık çalışanına yapıldığını, süreci takip ettiğini söyleyen ilaç firmasında çalışan Mustafa Kemal Doğan ise, "Güvenilir buldum ve gönüllü olmak istedim. Bugün de gelip aşı yaptırdım. Herhangi bir sıkıntı olmadı, tavsiye ediyorum." açıklamasında bulundu.

HER GÜN ORTALAMA 20 KİŞİYE AŞI UYGULANACAK

Sağlık Bakanlığının izniyle aşı denemelerini gönüllüler üzerinde başlattıklarını ifade eden DÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akdağ da,23 Kasım'dan itibaren her gün ortalama 20 kişiye aşı uygulanacak. Şu an itibarıyla bir sıkıntımız yok, gayet iyi gidiyor. Aşı uygulamaları devam edecek." şeklinde konuştu.

90 KİŞİYE UYGULANDI

DÜ Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, aşının şu ana kadar 90 kişiye yapıldığını söyledi. Bakanlığın onayı ile tüm Türkiye'de birçok merkezde uygulamaya başlandığına dikkati çeken Çelen, şunları kaydetti:

"Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde de Dicle Üniversitesinde talep eden gönüllülere yönelik uygulama yapılıyor. Antikor ve PCR testlerinden iki gün sonra aşı yapıyoruz. Gerçekten çok sayıda talep var. İnsanlar çok ilgili. Günde 20'ye yakın gönüllünün testlerini alarak faz-3 çalışmamıza dahil ediyoruz. Sadece Diyarbakır'dan değil çevre illerden de talep var.

Şu ana kadar aşı ile ilgili bir yan etkiyle karşılaşmadık. Hafif halsizlik, baş ağrısı, çok nadiren de ateş bulgusu var. Fakat bu tüm aşılarda olan şeyler. Onun dışında herhangi bir sıkıntı görmedik. Aşı yaptıran kişiler yine maske kullanımına riayet ediyor. Aşının doğal bağışıklık geliştirip geliştirmediğini anlamak için antikor değerine bakılması lazım. Bu nedenle tüm önlemlerin alınmasına devam etmek gerekir."

- Milli Gazete, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5749343/koronavirus-asisi-uygulanmaya-baslandi