Hamaney'den Avrupa uyarısı! Yıkıcı güç elde ettiler!

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, yaptırımların kaldırılması için bir kez müzakere etmeyi denediklerini ancak başarılı olamadıklarını dile getirdi. Müzakere yerine yaptırımları etkisiz hale getirmeye çalışacaklarını söyleyen Hameyn, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi üstü kapalı eleştirdi.

ÜSTÜ KAPALI RUHANİ'Yİ ELEŞTİRDİ

İran lideri Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani liderliğindeki Ekonomik Koordinasyon Yüksek Konseyi üyelerini konutunda kabul etti. Toplantıda ABD'nin tek taraflı yaptırımlarından kaynaklı ekonomik sorunlara değinen Hamaney, "Sorun, çözüm olmaması ya da çözümü bulamamak değildir. Gayret, cesaret ve ciddi çaba ihtiyacıdır." dedi.

"ABD İLE SONUCA VARAMADIK"

ABD'nin uzun yıllardır İran'a yaptırımlar uyguladığına ve son üç yıldır bu yaptırımları şiddetlendirdiğine dikkati çeken Hamaney, Avrupa ülkelerinin de "bu suçlara" ortak olduğunu söyledi. Hamaney, İran'ın yaptırımlardan kurtulmak için yaptırımları etkisiz hale getirmek ya da yaptırımların kaldırılması gibi iki yola sahip olduğunu belirtti. İran ile küresel güçler arasında 2015'te imzalanan ancak 2018'de ABD'nin tek taraflı çekildiği nükleer anlaşmaya işaret eden Hamaney, "Elbette yaptırımların kaldırılmasını bir kez denedik ve birkaç yıl müzakere ettik ancak bir sonuca varamadık." diye konuştu.

"ÇABALARSAK YAPTIRIMLARI KALDIRIRIZ"

Yaptırımları etkisiz hale getirecek ya da aşacak adımların atılması gerektiğini vurgulayan Hamaney, "Bu yol başlangıçta zor olsa da sonucu iyi olur. Göğsümüzü sorunlara karşı siper ederek, çaba ve yeni yöntemlerle yaptırımları aşabilirsek karşı taraf yaptırımlarını etkisiz görür ve zamanla bu yaptırımları kaldırır." ifadelerini kullandı.

"AVRUPA YIKICI BİR GÜÇ ELDE ETTİ"

E3 olarak adlandırılan nükleer anlaşmanın tarafları İngiltere, Fransa ve Almanya'nın İran'ın balistik füze programı ve bölgesel nüfuzunun sınırlandırılması için müzakere çağrısında bulunmasına da tepki gösteren Hamaney, şöyle konuştu:

"Onlar bölgesel meselelere en yanlış şekilde müdahil olurken bize 'Bölgeye müdahale etmeyin' diyorlar. İngiltere ve Fransa yıkıcı nükleer füzelere sahip ve Almanya da bu yolda ilerliyorken bize, 'Füzeye sahip olmayın' diyorlar. Bu sizi ilgilendirmez. Siz öncelikle kendinizi düzeltin sonra görüş belirtirsiniz." 

Ülkedeki bazı kesimlerin sorunların çözümünü ülke dışında aradığını ve bunun doğru olmadığını söyleyen Hamaney, "Yabancılara güvenilemez ve onların açılımına umut bağlanamaz." dedi.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5747547/hamaneyden-avrupa-uyarisi-yikici-guc-elde-ettiler