Bilim Kurulu’ndan önemli uyarı: Koronavirüs salgını ne zaman bitecek?

Yüzbinlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgınıyla mücadele devam ediyor. Bunun için bilim insanları gece gündüz çalışmaya devam ediyor. Ancak herkesin en çok merak ettiği salgının ne zaman biteceği… İşte Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal’ın koronavirüs salgınıyla alakalı açıklaması…

AŞILANMA BAŞLADI

Koronavirüs aşısının Faz 3 çalışmaları için 21 bin gönüllünün başvuruda bulunduğunu söyleyen Serhat Ünal, “Beklediğimizden fazla müracaat oldu. 21 binden fazla aşı yaptırmak isteyen var. Tedbirlerle beraber toplumun yüzde 60'ı aşılandığında salgın duracak. Koronavirüs aşısında sağlık çalışanlarının aşılanmasının sona erdi. Bu çalışmaların bağımsız veri denetleme güvenlik izleme komitesi tarafından değerlendirildi ve yeterince güvenlikli olduğu için ikinci basamak olan vatandaşların aşılanmasına başlanıldı" dedi.

100'DE 100 SONUÇ VERMİYOR

Vatandaşların bazılarında hastalık meydana gelebileceğini söyleyen Ünal, "Hasta olanlar belli sayıya ulaştığında kod kırılacak. Kod kırılması ne demek peki? Kime boş ya da normal aşıyı verdiğimizi bilmiyoruz. Açıp bakacağız ve 100 kişiye baktık kaçı aşı kolunda, kaçı aşı verilmeyen kolda. Pfizer üzerinden örnek verelim; aşının yüzde 90 koruyucu olduğu açıklandı. Kod kırıldığı zaman hasta olmuş 100 kişinin 90'ı aşı olmayan kolda, 10'u aşı olan kolda. Yani aşı 100 kişiye yapıldığı zaman 90'ında hastalığa mani oluyor anlamına geliyor. Niye 100'de 100 değil? Aşının başarısı sadece verdiğimiz aşının kompozisyonuna bağlı değil, esas vücudun ne cevap verdiği, immün sisteminin, savunma sisteminin ne kadar iyi cevap verdiğiyle ilişkili. Yüzde 90 koruma iyi bir rakam" şeklinde konuştu.

BREZİLYA'DA AŞILANMA 10 BİNİ GEÇTİ

Dünya Sağlık Örgütü'nün "Yüzde 60 ve üzerinde koruyucu bir aşı olursa, bunu biz yaygın kullanırsak salgını durdurabiliriz" diye açıklama yaptığını hatırlatan Prof. Dr. Ünal, "Bizde de zamanı geldiğinde kod kırılıp, Çin'den gelen aşının yüzde kaç koruyucu olduğu ortaya çıkacak. Sadece Türkiye'de değil, aynı zamanda Brezilya ve Endonezya'da da çalışmalar devam ediyor. Brezilya'da bizden çok daha fazla kişi aşılanmış durumda, 10 bini geçti. Oradan her an kodun kırılıp, etkinlik çalışması sonuçlarının gelmesini bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

- Milli Gazete, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5746732/bilim-kurulundan-onemli-uyari-koronavirus-salgini-ne-zaman-bitecek