Dünyanın en sevilen 7 çorbası açıklandı! Dünyanın en güzel çorbası

Bild am Sonntag gazetesinde yayınlanan haberde dünyanın en lezzetli çorbası Mercimek ilan edildi.

Türk mutfağının da eşsiz lezzeti olarak bilinen mercimek çorbası zirvede yerini alırken diğer 7 çorba da şu şekilde sıralandı:

MERCİMEK ÇORBASI

Anadolu mutfağının en sevilen tatlarından Mercimek çorbası lsitenin tepesinde yer alıyor. 

Genellikle kahvaltının yanı sıra ana yemek öncesi  servis edilir. İçerisine ekmek doğranarak ta yenir.

Kırmızı mercimek çorba için olmazsa olmazdır. Et suyu, soğan, patates, havuç, salça ve kırmızı biber, kimyon, nane ve pul biber gibi baharatlar da çorbaya lezzet katar. Kırmızı biber, çekirdeksiz pul biber ve tuzdan oluşan acı baharat karışımı çorbanın vazgeçilmezlerindendir.

JAPONYA LEZZETİ RAMEN

Ramen  yani Lamen” olarak telaffuz edilir. Çince “lãmiàn” yani  elle çizilmiş erişte anlamına gelir.

Bu erişte çorbasıdır. Çinli aşçılar tarafından Japonya da ramen dükkanında sunulmuştur. Sarımsı erişteleri tuzlu bir et suyu ile  yapılır.  

Kalın buğday eriştesi ve soya sosu, miso ezmesi (fermente soya fasulyesi), balık, deniz ürünleri veya kemiklerden yapılır. Baharatlı bir et suyudur. Yosun yaprakları, taze soğan, shiitake mantarları, yumurtalar ve çeşitli et ve balık türleri yer alır.

 ZUREK-POLONYA UNLU ÇORBASI

 Polonya mutfağının en çok sevilen çorbalarından Zurek çorbası Fransızca Jour tanınır. Oldukça doyurucu  olan bu un çorbası geleneksel Paskalya kahvaltısında tüketilen önemli bir lezzet

Żurek (Jurek) çorbasının içerisinde ana ürünü olarak fermente çavdar unu bulunur. Öte yandan çarbanın yanında patates, sarımsak, soğan ve sosisler de yer alır. Genellikle kefir veya ayran ile zenginleştirilir. Bazen haşlanmış yumurta ile servis edilir.

HARİRA-FAS RAMAZAN ÇORBASI

Fas mutfağı denince tajinden sonra ilk akla gelen yemeklerinden biri de harira Arapça’da “ipek” anlamına gelen “Hareer”den türemiştir.  Kuzey Afrika’dan gelen baharatlı bir çorba olup bayram günlerinde ve ramazan ayında servis edilir. İpeksi pürüzsüz, kremsi dokusu ile dikkat çeker.

Harira çorbasının içerisinde nohut veya mercimek, soğan, kereviz sapı, domates ve sığır eti bulunur..Kişniş ve maydanoz gibi pek çok bitki ile zencefil, zerdeçal, kimyon, biber, safran ve tarçın gibi aromatik baharatlar ile tatlandırılır.

PHO BO-VİETNAM KAHVALTI ÇORBASI

Adından da belli olduğu gibi Oho Bo Vietnam’da genellikle kahvaltıda içilen çorbadır.

İlk kez 1925’te bir aşçı dükkanın yapıldığı iddia edilse de kökeni tam olarak bilinmemektedir. . “Fo” olarak telaffuz edilir  Ateşte pişirilen güveç Fransız “Pot-au-feu” dan türetilmiştir. “Bo” ise sığır eti anlamına gelir.

Pho Bo içerisinde et suyu ve ince dilim sığır eti içeren bir pirinç şehriye bulunur. Kişniş  soğan ve  pırasa halkaları içerisine lezzet katan ürünlerdendir. Beef pho  tarçın, yıldız anason, karanfil ve kakule ile tatlandırılır.

CHOWDER-BALIK  PASTIRMALI ÇORBA

Chowder Fransız denizciler tarafınan 17. yüzyılda Kuzey Amerika’da görülmüştür. Balık ya da deniz mahsullü kremalı çorba üç ayaklı bir çömlek olan Fransız “Chaudière” den türemiştir.

Çorbanın ana ürünü  et suyudur. Ayrıca krema veya süt, soğan, kereviz, patates ve mısır da var. Çorbanın yıldızları ya morina balığı ya da pollock gibi balıklar, midye (“midye çorbası” varyantında istiridye) veya karidestir.

CALDO DE POLLO-AKŞAMDAN KALANLAR İÇİN

Almanya’da tüketilen tavuk suyu çorbası  caldo de pollo,  şifa deposu olarak kabul edilir. 

Alman ve  Meksika mutfağının vazgeçilmezlerinden olan çorba tavuğu parçalar halinde (kemikli) pişirilir. Çorbanın içerisinde pirinç, patates, soğan, koçanda mısır parçaları, kabak ve lahana yer alır. Acı biber, kişniş ve limon suyu gibi baharatlar da lezzet katar. Çorba avokado dilimleri ve serrano biberleri ile süslenir.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5727390/dunyanin-en-sevilen-7-corbasi-aciklandi-dunyanin-en-guzel-corbasi