Her çocuk hakkını alana kadar mücadele edeceğiz

Asiltürk, dünyada milyonlarca çocuğun yerinden yurdundan edildiğine dikkat çekerek, “Dili, dini, ırkı fark etmeksizin her bir çocuk, hakkı olanı alana kadar bu mücadelenin yanında olacağımızı bildirir ve en basit ifade ile içimizde var olan çocuk sevgimizin bu mücadelenin bir hatırlatıcısı olmasını temenni ederiz” dedi.

Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Ebru Asiltürk, Dünya Çocuk Günü’nedeniyle yaptığı açıklamada önemli değerlendirmelerde bulundu. Asiltürk, dünyada yaşanan olumsuzluklardan en çok çocukların etkilendiğini belirterek, “Savaşlar, yoksulluk, salgın hastalıklar, şiddet, eğitimsizlik, istismar çocuklarda derin yaralar açıyor” dedi. Asiltürk özellikle son on yılda yaşanan çatışmalar, savaşlar ve salgın hastalıkların insanlık için en çok da çocuklar için bir tehdit oluşturduğunu söyleyerek, “BM’nin verilerine göre 2009-2019 yılları çocuklar için ölümcül bir 10 yıl olmuştur. Çatışmalar ve savaş alanlarında 170 bin çocuk ağır hak ihlallerine maruz kalmış ve sadece 2018 yılında 12 bin’den fazla çocuk öldürülmüş ya da sakat bırakılmıştır. Savaşlar, şiddet olayları, açlık ve doğal afetler sebebiyle 2019 yılında 12 milyon çocuk yerinden, yurdundan edilmiştir” diyerek yaşanan çatışmaların sonuçlarını açıkladı.

7 MİLYONDAN FAZLA ÇOCUK YOKSUNLUK ÇEKMEKTE

“Ülkemizde ise yoksulluk adeta bir virüs gibi yayılmakta ve giderek daha fazla çocuğu derinden etkilemektedir” değerlendirmesinde bulunan Asiltürk, ülkemizdeki çocuk işçiliğinin vardığı boyutları da açıkladı. Asiltürk, “Açıklanan verilere göre 5-17 yaş grubunda çalışan 720 bin çocuk isçi bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’de her 3 çocuktan 1’i yani 7 milyondan fazla çocuk şiddetli yoksunluk çeken ailelerde yaşamaktadır. Ülkemizde doğu bölgelerde bu oran yüzde 60’lara çıkmaktadır. Bu bağlamda maalesef Türkiye Avrupa’da çocuk yoksunluğunun en çok yaşandığı ülkedir. Aynı topraklar altında bir tarafta istediği besin programını kendisi oluşturan çocuklar varken diğer tarafta kuru bir ekmeğe muhtaç çocuklarımızın olması bizi derinden üzmektedir” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARIN AĞIR HASTALIKLARI TEDAVİ KAPSAMINA ALINMALI

Ağır hastalıklarla mücadele eden çocukların ailelerinin sosyal medya aracılığıyla seslerini duyurmaya çalıştıklarını da sözlerine ekleyen Kadın Kolları Başkanı Ebru Asiltürk, “Bugün ülkemizde ağır hastalıkları olan çocukların aileleri sosyal medya aracılığıyla ameliyat masraflarını duyuruyor ve toplumdan gelecek yardıma muhtaç kalıyorlar. O büyük miktarlar belirlenen zamanda toplanamazsa, maalesef bir çocuk daha yaşamını yitiriyor. Tedavi olma imkânı bile veremediğimiz çocuklarımızdan iyi bir gelecek inşa etmelerini beklemek akıllara sığacak bir konu değildir” dedi.

HER ÇOCUK HAKKINI ALANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

Açıklamasının son bölümünde tüm olumsuzluklara rağmen çocuklara daha iyi bir dünya bırakmak ve daha iyi bir hayat sunmak için çabalayacaklarını da ifade eden Asiltürk, “Tüm farklılıklarımızı bir kenara bırakarak geleceğimizin teminatı olan çocuklar için yaşanabilir bir dünya sağlamak adına çaba göstermek zorundayız. Saadet Partisi olarak çocuklarımıza karşı sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Onlar için yeni bir dünya inşa etmenin mümkün olduğunu ve tüm insanlığın bu değişime ihtiyacı olduğunun farkındayız. Dili, dini, ırkı fark etmeksizin her bir çocuk, hakkı olanı alana kadar bu mücadelenin yanında olacağımızı bildirir ve en basit ifade ile içimizde var olan çocuk sevgimizin bu mücadelenin bir hatırlatıcısı olmasını temenni ederiz” ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5725324/her-cocuk-hakkini-alana-kadar-mucadele-edecegiz