Özel hastaneler Covid-19 test kitleri için ücret alır mı? İşte cevabı

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, özel hastanelerin vatandaşlardan koroanvirüs test kitlerinin ücretleri hakkında önemli bir bilgiyi açıkladı.

Test ücretlerinin alınmasının yasal olmadığını söyleyen Şahin, "Pandemi sürecinde özel hastanelerde vatandaşlardan pandemi tanısı ve tedavisinde alınan ücretler Sağlık Bakanlığının yayınladığı genelgeye uygun değildir. Özel hastanelerin aldığı ücret yasal değildir ve iade edilmesi gerekir" dedi.

"ACİL DURUMLARDA HASTALARDAN ÜCRET ALINMAZ"

Acil hal durumlarında hastadan hiçbir ücret alınmadığını söyleyerek koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte Sağlık Bakanlığı tarafından 9 Nisan'da bir genelge yayınlandığını anımsatan Şahin, "Bu genelgeye bazı eklemeler yapıldı ve acil hal tanımları genişletildi. İçerisine pandemi süreci boyunca pandemiden dolayı yapılan tanı ve tedavilerde eklendi" ifadelerini kullandı.

Yapılan eklemelerin vatandaşın yararına olduğunu belirten Şahin, şöyle devam etti:

"Pandemi sürecinde özel hastanelerde vatandaşlardan pandemi tanısı ve tedavisinde alınan ücretler Sağlık Bakanlığının yayınladığı genelgeye uygun değildir. Özel hastanelerin aldığı ücret yasal değildir ve geri iade edilmesi gerekir. Vatandaşların özel hastaneye tanıya gittiğinde testi pozitif çıkmışsa bu durum acil hal kapsamına girer. Özel hastaneler testten hiçbir ücret alamaz. Ama test negatif çıkmışsa onun parasını alabilir. Pandemi acil hal kapsamına girdiği için özel hastaneler tanı ve tedavide aldığı ücretin tamamını iade etmek zorundadır."

"HAKEM HEYETİNE BAŞVURUN"

Vatandaşların özel hastanelerde tanı ve tedavi için kendisinden ücret alınan ücretler için SGK'nın Sağlık Sosyal Güvenlik birimine başvurması gerektiğini bildiren Şahin, "Vatandaş kendisinden alınan ücreti tespit ettirdikten sonra illerdeki hakem heyetine başvursun. Vatandaşlar bu yolu izlerlerse ücretlerini geri alabilirler. Biz genelge uyarınca da tüketicileri bilinçlendirmeye çalışıyoruz, uyarıyoruz. Bununla ilgili ilk başvurumuzu da Van'da Tüketiciler Birliği avukatlarımız aracılığıyla yaptık" diye konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5709978/ozel-hastaneler-covid-19-test-kitleri-icin-ucret-alir-mi-iste-cevabi