BioNTech şirketinin CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin iddialı konuştu!

Almanya merkezli BioNTech ve ABD merkezli Pfizer’ın birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısının yüzde 90 başarıya ulaşması üzerine İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesine konuşan BioNTech şirketinin CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, iddialı konuşarak geliştirdikleri koronavirüs aşısının 2020’de koronavirüs salgınına son vereceğinden emin olduğunu belirtti.

Pfizer ile BioNTech Pazartesi günü yaptıkları basın açıklamasında aşı denemelerinin faz 3 aşamasında, gönüllü deneklerin yüzde 90’ında hastalığın gelişmesinin önlendiğini belirtti. Ancak deneme sonuçları henüz tüm detaylarıyla açıklanmadığı için aşının semptomsuz enfeksiyonlarda da etkili olup olmadığı sorusu yanıtlanmış değil.

"AŞI VİRÜSÜN BAŞINI EZECEK"

BioNTech şirketinin CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin açıklamasında, “Eğer soru bu aşıyla pandemiyi durdurup durduramayacağımız ise buna cevabım evet, çünkü semptomlu enfeksiyonlardan bile korunma sağlanması büyük bir etkisi olacaktır” ifadelerini kullanırken  “Aşının bu virüsü yeneceğini biliyoruz artık” diye konuştu.

“VİRÜSÜN KAFASINA VURUP ORTADAN KALDIRIYOR”

Aşının “birden fazla şekilde” virüse saldırdığını söyleyen Prof. Şahin, “ Covid-19’un hücrelerimize girişini engelliyor. Ama virüs bir şekilde girmiş bile olsa, o zaman da hücreleri virüsün kafasına vurup ortadan kaldırıyor. Bağışıklık sistemini bu iki savunma hareketini yapacak şekilde çok iyi eğittik. Artık biliyoruz ki virüs bu mekanizmalara karşı kendisini savunamaz” ifadesini kullandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5704269/biontech-sirketinin-ceosu-prof-dr-ugur-sahin-iddiali-konustu