Bir grup milletvekili Demokrat Parti’ye mi geçecek? Flaş yanıt

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Bir grup milletvekilinin partinize geçeceği doğru mu?” sorusuna karşılık, “Biz, ülkeyi derinden rahatlatacak bir çözüm arayışı içerisindeyiz. TBMM zemininde temsil sayımızı arttırmak istiyoruz” dedi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, partisiyle ilgili merak edilenleri ve gündeme dair soruları TV5’de yayınlanan ve Yunus Emre İşçi’nin sunduğu “Ters Açı” programında cevapladı.

Basında, yeni kurulan muhalefet partilerinin, bazı AK Parti milletvekilleriyle görüştüklerine dair iddialar hatırlatılarak, kendisinin de görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine Uysal, şu açıklamada bulundu:

“27. Dönem başladığı andan itibaren, özellikle İYİ Parti’den istifalar oldu; MHP’den ihraç edilen, İYİ Parti’ye katılanlar oldu. Elbette biz, Demokrat Parti olarak, bulunduğumuz noktada hem Meclis zemininde daha aktif hale gelebilmek, hem Türkiye’de tekrar milletin meşru kürsüsünde daha etkili, milletin gerçek gündemini konuşabilmek adına zaman zaman istişarelerde, farklı farklı milletvekilleri ile, bulunuyoruz; ama bütün hedefimiz, Meclis’te böyle bir transfer üzerinden bir gelecek kurgulaması içerisinde değiliz. Hakikaten Türkiye’nin bir değişim dönemi, yeni bir fırsat penceresi, 15-20 yılda bir siyasetin kendini yenilemek adına açıldığını görüyoruz.
Bir dönemin bittiği, ama öyle ama böyle, yaklaşıyor. Bu dönem içerisinde Türkiye’de, siyasî aktörler ve kurumlar ne kadar milletin meseleleri ile ilgili hazırlığı, planı, politikası, ahenk içerisinde millete sunabileceği bir programı var, o nispette bir karşılık göreceği kanaatindeyim. Zaman zaman bu noktada elbette siyasî partiler, farklı farklı, geçmişte de vardır, farklı dönemlerde Meclis zemininde bu tür katılımlar da olur. Bu noktada bizim geleneğimizden, farklı farklı siyasî partilerde siyaset yapanlar da var. Huzursuz olduklarını görüyorum. Ben, çok temel bir tespit yapmak isterim: Bugün hangi siyasal partiye, ki ana akım Meclis’te grubu olan siyasî yapılar açısından söylüyorum, seçmen kitlesinin yüzde ellisi, oy verdiği siyasî partiden rahatsız. Siyasî partiler düzeni tıkanmış durumda.
O nedenle elbette biz de hem Meclis zemininde katılım olması için önümüzdeki süreçte de çabalarımız olacaktır; ama onun ötesinde biz, Türkiye’nin bu açmazlarını yeniden uçlara, mahallelere kaymış, mahallelere sıkışmış, kimliklere sıkışmış siyaset portresinin, Türkiye’nin talebini karşılamaktan yetersiz ve bir çıkmaza soktuğu kanaatindeyiz. Demokrat Parti olarak yeniden ortak bir havzada, merkez değerler etrafında bir araya gerilmesinin yolunu açmak istiyoruz.”

Program sunucusu Yunus Emre İşçi, Gültekin Uysal’ın bir grup milletvekiliyle görüştüğü ve o milletvekillerinin Demokrat Parti’ye geçeceklerine dair bir bilgi aldıklarını belirterek, bunun doğru olup olmadığını sordu.

Gültekin Uysal, bu soruya da şöyle karşılık verdi:

“Ben, çok açık söylüyorum; Büyük Millet Meclisi’nde bu mânâda ülkenin gittiği istikametten rahatsız olan pek çok siyasî parti milletvekili olduğunu görüyorum. Elbette bu tercihleri yaparken ahbap çavuş ilişkileri ile değil, temel değerler etrafında bunları yapar. Biz, ülkeyi derinden rahatlatacak bir çözüm arayışı içerisindeyiz. Hem Türkiye Büyük Millet Meclisi zemininde temsil edilen sayımızı arttırmak istiyoruz. Önümüzdeki süreç, inşallah hayırlara vesile olur.”

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5695514/bir-grup-milletvekili-demokrat-partiye-mi-gececek-flas-yanit