Fransız Bakandan itiraf! Karikatürleri göstermek zorunda değiliz

Fransa'da sözde mizah dergisi Charlie Hebdo tarafından çizilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e yönelik hakaret içerikli karikatürler tüm okullarda öğrencilere gösterilmeye başlanmıştı. Türkiye başta olmak üzere İslam dünyası Peygamber Efendimiz'e yapılan hakerete karşı tek ses olmuştu.

KARİKATÜRLER İĞRENÇ

Karikatürlerin okullarda gösterilmesi kararını alan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a eski Eğitim Bakanı Luc Ferry'den tepki geldi. Aynı zamanda Felsefe öğretmeni olan Luc Ferry, Charlie Hebdo dergisinde yer alan ve Hazreti Muhammed'e hakaret içeren karikatürleri "iğrenç" olarak tanımladı ve bunların derste gösterilmemesi gerektiğini belirtti.

KRAL LOUİS'İN ARMUT ŞEKLİNDEKİ KARİKATÜRLERİNE KARŞI ÇIKMIŞLARDI

France Info'ya demeç veren Ferry, karikatürlerin gösterilme kararının ardından öldürülen Samuel Paty isimli öğretmenin kendisini sarstığını söyledi. Ferry, ifade özgürlüğü adına Kral Louis'inde armut şeklinde tasvir edilen karikatürlerini lise son sınıf öğrenicilerine ders sırasında göstermek istediğini, ancak bunun o dönem skandal olarak karşılandığını dile getirdi.

DERSTE GÖSTERMEK ZORUNDA DEĞİLİZ

Charlie Hebdo dergisinin pornografik içerikli karikatürler yayımladığını ifade eden Ferry, "Hz. Muhammet karikatürlerindeki bazı içerikler çizgiyi aşıyor. İğrenç olan bu karikatürleri derste göstermek zorunda değiliz" ifadelerini kullandı.

Ferry aynı zamanda, kin ve nefretin sosyal medyada yayıldığını, hükümetin gündemindeki "İslamcı ayrılıkçı" yasa tasarısının gerekli olmadığını kaydetti.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5669773/fransiz-bakandan-itiraf-karikaturleri-gostermek-zorunda-degiliz