Göçmenlerin umut yolculuğu Diyarbakır’da sonlandı

Savaş, işsizlik ve yokluktan dolayı umut yolculuğuna çıkıp Diyarbakır’a gelen düzensiz göçmenler, umduklarını bulamadı. Afganistan, Pakistan, İran gibi farklı ülkelerden yasa dışı yollarla Türkiye’ye gelen göçmenler, cami, park ve otogarda hayatta kalma savaşı veriyor.

Yaşları 15 ila 40 arasında değişen düzensiz göçmenler, Diyarbakır’da umduklarını bulamayarak farklı kentlere doğru yola çıkmak istedi. Paraları ve telefonları hırsızlar tarafından çalınan göçmenler, otobüs firmalarının kendilerini almaması nedeni ile ortada kaldı.

ÇALIŞMAK İÇİN GELDİK, HERŞEYİMİZİ HIRSIZLAR ÇALDI

Afgan göçmen Enanillah Şerifi, kaçak yollarla Afganistan’dan İran’a oradan da Türkiye’ye geldiklerini söyledi. Başka arkadaşlarının olduğunu, 5 kişilik bir grupla Diyarbakır’a geldiğini belirten Şerifi, "Çalışmaya geldik, yürüye yürüye. Arabalarda almıyordu, yemek falanda yoktu. 15 gün boyunca yürüyerek geldik. Paramızı, telefonlarımızı da hırsızlar çaldı. Ben 39 yaşındayım, 8 çocuğum var. Oradan buraya çalışmak için geldim. Para toplayıp ondan sonra memleketimize gideceğiz. Otobüsler bizi götürmüyor, bizde burada yatıyoruz. 300’den fazla, Afganistan ve Pakistanlı var" dedi.

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/video/5623049/gocmenlerin-umut-yolculugu-diyarbakirda-sonlandi