Sanal mezat patladı! Günlük dönen para 2 milyon TL

Sosyal medya dünyası son zamanlarda sanal mezat cennetine dönüştü. Hemen her ilden Instagram ve Facebook üzerinden her gün ortalama 500 ile 1000 arası mezat yayını yapılıyor. Tesbihten güvercine, telefondan, saate, parfümden kıyafete kadar pek çok ürün, bu platformlarda açık artırmayla satılıyor. Ancak satışların yüzde 90’ı kayıtdışı. Yani vergisiz kazanç. Burada dönen günlük işlem hacminin ise en az 2 milyon TL olduğu tahmin ediliyor.

ÖNCE PARA SONRA ÜRÜN

Posta'da yer alan habere göre sistem şöyle işliyor: “İhalede ürün size kaldığında, satıcının hesabına para gönderiyorsunuz. Ücreti havale etmeden ürün kargoya verilmiyor. Bazı mezatçılar kapıda da ödeme kabul ediyor. Ancak bazen istediğiniz ürün gelmeyebiliyor ve eğer faturasızsa hiç bir hak iddia edemiyorsunuz. Yani satıcının insafına kalıyor. Mezat sistemi her zaman canlı yayın olarak da yapılmıyor.

Örneğin yine Instagram ve Facebook’ta satıcı ürününün resmini yayınlıyor ve 1 gün süre veriyor. Bu süre içerisinde en çok para teklifinde bulunan (pey veren) kişi ürünün sahibi oluyor. Bazı kişiler aynı anda hem cep telefonundan hem de bilgisayarından birkaç mezata birden de katılıyor. Katılımcıların en az yüzde 50’si mezattan bir ürün alıyor. Çoğu kişi ise bu yayınları izlemeyi bir tutku olarak değerlendiriyor.

3 SAATLİK YAYIN

Bir mezata 20 kişi giren de var 1000 kişi de. O, mezatı yapanın takipçi sayısına göre değişiyor. Yayınlar çoğunlukla saat 20.00-21.00 arasında başlıyor ve ortalama 3 saat sürüyor. Peki bu 3 saatlik yayına Facebook ve Instagram izin veriyor mu? Kısmen... Instagramda canlı yayın süresi 1 saat, facebook'ta 8 saat. Ancak yayın otomatik kapanır kapanmaz mezatçıların hepsi birkaç dakika bekleyip tekrar yayına bağlanıyorlar.

MÜHENDİS DE VAR

Satıcı bazen tek, bazen ise birkaç ürün birden satıyor. Açılış serbest dendiğinde ürün 5 TL’den açık artırmaya sunuluyor. Bir ürünün satışı ortalama 3 dakikada tamamlanıyor. Mezatçıların büyük kısmı bunu ek iş olarak yaptıkları için aralarında muhasebeci, tornacı, tamirci, tuhafiyeci hatta mühendis bile olabiliyor.

Mezat olacağı zaman bu satıcılar takipçilerine birkaç saat önceden duyuru geçiyorlar. Her gün mezata giren vatandaş iletişim sorunu yaşamasa da faturasız satış olduğu için pek çok mağduriyetler de görülüyor.

YASAL DAYANAĞI VAR MI?

Avukat Umut Metin, 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve vergi kanunlarına uygun hareket etmek şartıyla internet üzerinden herkesin mezat düzenleyerek satış yapabileceğini ifade etti. Metin, ”Vergi mükellefi olmayan gerçek kişilerin 2020’de 40 bin TL’ye kadar internet üzerinden mezat yoluyla elde ettiği kazançlar Gelir Vergisi’nden istisna tutulmuştur.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5513629/sanal-mezat-patladi-gunluk-donen-para-2-milyon-tl