Mahalle sakinleri her gün yeni bir ayı saldırısıyla yüz yüze!

Sabah saatlerinde meydana gelen olayda Hesna Ramazan Özderya’ya ait bir büyükbaş hayvan ayılar tarafından parçalanarak telef edildi.

Araklı Postası'nın haberine göre Erikli Mahallesi’nde hayvancılık yapan ve bir büyükbaş hayvan çiftliğine de sahip olan Özderya, aynı zamanda ziraat mühendisi olduğunu ve kısıtlı imkanlarla burada faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti.

Özderya Araklı Postası’na ulaştırdığı görüntülerde, “Geçen yıl da 6 hayvanım ayılar tarafından telef edildi. İki yıldır bu konuyla ilgili resmi kurumlarla görüşüyorum ama kesin bir sonuç alamadım, yetkililer sadece fotokapan kurmakla konuyu geçiştiriyor” dedi.

Hayvanlarının bulunduğu ahıra birkaç yüz metre mesafede gerçekleşen olayda bir hayvanın ayılar tarafından tamamen telef edildiği görülüyor.

Bu durumda diğer hayvanların da güvenliğini sağlama konusunda çaresiz kaldıklarını belirtirken yetkilere bir kez daha soruna çare bulunması çağrısında bulunuyor.

Hesna Ramazan Özderya, Tarım ve Orman Bakanlığı’na konuyla ilgili yaptığı müracaata cevap olarak 10.07.2020 tarihli bir yazının eline ulaştığını, yazıda zarara sebep olan hayvanın avlanarak sahadan çıkarılması yönünde bir bilginin yer aldığını ama yetkililerin bu konuda harekete geçmediklerini ve bu son vakanın yaşandığını belirtiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 12. Bölge Müdürlüğü, Trabzon Şube Müdürlüğü, Sürmene Şefliği tarafından kaleme alınan yazıda şu ifadelere yer veriliyor:

“Konu ile ilgili olarak kurumumuz tarafından zarara sebep olan ayının tespit edilmesine ilişkin işlemler son aşamaya gelmiş olup tespit edilen ayı avlattırılarak alandan uzaklaştırılacaktır. Ayrıca ayı avlattırılana kadar gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması büyük önem arz etmekte olup konu ile alakalı olarak yöre halkı ve muhtarlığın bilgilendirilmesi hususu bilgilerinize sunulur.”

Özderya, iki yıl içerisinde yaşadığı maddi zararın karşılanması için adli takip başlatacağını da belirtiyor.

Geçtiğimiz aylarda yine aynı mahalleden bir kadın hayvanlarıyla birlikte ayıların saldırısına uğramış ve saldıran yaralı olarak kurtulmuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/video/5505579/mahalle-sakinleri-her-gun-yeni-bir-ayi-saldirisiyla-yuz-yuze