Pakdemirli’ye katılıyoruz ama!

Zeki Ceyhan
Zeki Ceyhan

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli hileli ürün üretenlerin sadece “ifşa edilmesinin” bazen yeterli olmadığını “caydırıcı cezalar” gerektiğini söylüyor. Bu konuda Bakan Pakdemirli’ye katılıyoruz. Ama “caydırıcı cezayı” yetersiz buluyoruz.

Çünkü “hileli ürün üretiminin önüne geçme” konusunda çok daha “ilkeli ve hassas” bir politika izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli cezaların artırılması yolunda yaptıkları çalışmayı Meclis’e götürdüklerini ifade ederek, “Bazen firmalar cezayı ödeyip yoluna devam ediyor çünkü elde ettiği gelir daha fazla” diyor.

Kuşkusuz “hileli ürün” üreten kişiye kesilen ceza elde ettiği gelir yanında sembolik kalırsa kişi bu cezayı ödeyip bol kazanç sağlamaya devam edecektir.

Bunun önüne geçebilmenin yolu da Bakan Pakdemirli’nin ifade ettiği gibi cezaların caydırıcı boyutlara ulaştırılmasıdır. Sıkı ya da ağır bir ceza sistemi getirilecek olursa hileli ürün ile bol kazanç sağlayan kişi en azından “bu işe devam edip etmeme” konusunda düşünmek zorunda kalacaktır.

Peki, hileli ürün üretenlere sadece “caydırıcı cezalar” uygulamalar yeterli olacak mıdır? Bu konuda çok iyimser değiliz. Hileli ürün üretenlere sadece “caydırıcı cezalar” vermekle kalmayıp onlarla “selamı sabahı kesmek” gerektiğine inanıyoruz.

Çalıştığı üç beş firma hileli ürün üretmekten dolayı ifşa edilmiş sonra kendi kurduğu şirkette bu suçtan dolayı medyanın diline düşmüş kişiler ile bakanlığın arasına mutlaka “ciddi mesafe” konulması gerektiğine inanıyoruz.

Sanki başka çalıştıracak eleman kalmamış gibi bu isimlerle yani bu yolla “meşhur olmuş” kişilerle el ele ya da kol kola görünmeyi doğru bulmadığımızı ifade etmeliyiz.

Söz konusu isimler hileli ürün üretimi konusunda son derece masum olabilirler. Sadece çalışmış oldukları şirketler ya da çalıştırdıkları elemanlar bu pis işe bulaşmış olabilirler.

Ama yine de “sinek küçük ama mide bulandırır” denilmeli ve çalışma arkadaşları seçilirken çok hassas olunmalıdır. Sokaktaki vatandaşın kafasında “soru işaretleri” oluşturacak atamalardan özenle uzak durulmalıdır.

Evet, hileli ürün üretenlere karşı uygulanacak cezaların caydırıcı bir boyuta getirilmesi fikrine katılıyoruz ama sadece bunu yeterli bulmuyoruz. Daha fazla hassasiyet bekliyoruz.

- Milli Gazete, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/5499528/zeki-ceyhan/pakdemirliye-katiliyoruz-ama