İşgalcilerden dost olmaz

Abdülkadir Özkan
Abdülkadir Özkan

Öncelikli olarak işgalciden dost olmayacağını, işgalcilerin maşalardan güç aldığını hatırlatmakta yarar var. Bilerek ya da bilmeden işgalcilerin dost ve müttefik olarak değerlendirilmesi işgal edilen ülkelerin halkları tarafından işgalciliğinin görünememesine sebep oluyor. Böyle olmasa işgalciler hiçbir ülkede uzun yıllar kalıcı olamazlar. Bu arada özellikle de işgalci ve sömürgecilerin dünya üzerindeki hakimiyetlerini pekiştirmek adına birbirlerine destek veriyor olmaları da dünya halklarının yanılmasına yol açıyor. Çünkü bir ülke Rusya tarafından işgal edilmiş ise bir süre sonra Rusya yerini ABD ve müttefiklerine bırakabiliyor. Böylece işgal altındaki Afganistan, Rusya’nın işgalinden kurtuluyor ama Rusya’nın çekilmesi ile söz konusu ülkede işgal sona ermiş olmuyor. Bir işgalci gidiyor yerine bir başka işgalci geliyor. Ne acıdır ki, işgalcinin adının ne olduğu önem ifade etmiyor. İşgalciler dünyayı aralarında paylaşmışlar, birinin korkuttuğu bir başka işgalcinin kanatları altına sığınarak işgalden kurtulacağını sanıyor.

Bir ülkenin işgal edilmesi işgal adı altında gerçekleştirilmiyor. Çoğu zaman ülkeler ya başlarındaki diktatörlerden kurtarmak ya da demokrasi ve özgürlük getirmek adına işgal ediliyor. Ama sonuçta işgal devam ediyor. Bazen bu işgaller yabancı askerler tarafından da yapılmıyor olabiliyor. Özellikle yandaş darbecilerin gerçekleştirdiği darbe ile bir ülke bir işgalcinin etki alanı haline gelebiliyor. Çünkü önemli olan sömürgeci ve işgalciler için bir ülkenin doğrudan işgal edilmesine gerek olmayabiliyor. Bu işin maşalar eliyle yapılması sömürgeciler için daha da ucuza gelebiliyor.

Söylediklerimizi yakın tarihimizden ve komşularımızdan vereceğimiz örneklerle değerlendirmekte yarar var. Afganistan, 1970’li yılların sonuna doğru Rusya tarafından fiilen işgal edildi. Çok iyi hatırlıyorum; ülkemizde komünistlerle bu konuyu konuştuğumuzda Rusya’nın Afganistan’da işgalci olmadığını, ABD işgalinden korumak için orada bulunduğunu savunuyorlardı. Yani işgalciler yandaş bulmakta zorlanmıyorlar. Sonunda Rusya, Afganistan’dan çekildi, yerini hemen NATO gücü adı altında yerini ABD askerleri aldı. Sonuçta işgal devam ediyor, işgalci değişmiş oldu.

Çok geçmedi, Irak işgal edildi. Bu defa ilk işgalci ABD oldu. Irak halkının Saddam diktatörlüğünden kurtarılacağı, Irak’a demokrasi ve özgürlük geleceği söylendi. Aradan bunca yıl geçti, Irak’a ne demokrasi, ne özgürlük geldi ne de işgal son buldu. Oluşturulan askeri üsler devam ediyor. Mısır’da halkın oyları ile iş başına gelmiş Muhammed Mursi maşa Sisi tarafından darbe ile devrildi. Sisi ile Mısır, ABD ve İsrail’in kontrolü altına girmiş oldu.

Libya ve Suriye de bölgemizde İsrail’in güvenliğini sağlamayı esas almış Büyük Ortadoğu Projesi’nin bir sonucu olarak karıştırıldı. Sonuç olarak Libya ve Suriye’de ABD ve Rusya hakimiyet sağladı. Şimdilerde Suriye ve Libya petrollerini paylaşmanın peşindeler. Bu paylaşmayı da iki işgali aralarındaki anlaşma sonucu problemsiz sürdürüyorlar.

İki ülkede son durum ise Rusya isyancı Hafter’e paralı askerler göndererek destek veriyor, bu durum ABD’yi rahatsız etmiyor, buna karşılık ABD de Suriye’de asker takviye ediyor. Halbuki kısa bir süre önce ABD’nin Irak ve Suriye’deki askerlerinin bir kısmını çekiyor haberleri geliyordu. Kısacası, işgal oyunu devam ediyor. Böyle olunca da işgalcilerden dost edinmenin anlamı olmadığını bir kez daha söylemek yanlış olmayacaktır.

- Milli Gazete, Abdülkadir Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/5491808/abdulkadir-ozkan/isgalcilerden-dost-olmaz