İBB’den toplu taşımada değişim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, mega kentin toplu taşıma sisteminde yeni bir devrime imza attı. İstanbul’da hizmet veren bin 41 özel halk otobüsü ve 930 İstanbul Ulaşım AŞ otobüsü artık İBB iştiraki olan İETT tarafından işletilecek. Öte yandan toplu taşımaya getirilen yeni hizmetlerle vatandaşların daha konforlu ve huzurlu seyahat etmeleri sağlanacak.

Yıllardır İstanbul’un toplu taşıma sisteminde hizmet veren özel halk otobüsleri ile İstanbul Ulaşım AŞ otobüsleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi  (İBB) iştiraki İETT çatısı altında birleşti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla 1 yıllık bir çalışmanın ardından gerçekleşen toplu ulaşım devrimi,  30’a yakın toplantı ve çalıştayın sonucunda gerçekleşti. İBB Meclisi’nde oybirliğiyle alınan kararla birlikte 3 bin 41 özel halk otobüsü ve 930 İstanbul Ulaşım AŞ otobüsü artık İETT tarafından işletilecek.

“İETT, BÜTÜN OTOBÜSLERİ ÇEVRİMİÇİ DENETLEYEBİLECEK”

İBB’nin gerçekleştirdiği toplu ulaşım devrimi sayesinde artık tüm araçlara bilgisayar ve takip sistemi takılacak. Böylelikle İETT, bütün otobüsleri çevrimiçi denetleyebilecek. Mobiett ve Atayol yazılım sistemiyle vatandaşlar da araç doluluklarını önceden görebilecek. Araç içerisinde yaşanan sorunlar anında İETT filo takip sistemine bildirilerek otobüse online bağlanılarak müdahale edilebilecek. Öte yandan yakın zamanda hayata geçirilecek İstanbul Ulaşım Akademisi ile özel halk otobüsü şoförleri akademik eğitim alacak. Sadece eğitimlerini tamamlayan şoförler otobüslerde çalışabilecek. Yeni sistemle birlikte her şoföre belirli bir puan sistemi getirilecek.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5475152/ibbden-toplu-tasimada-degisim