Mevlüt Çavuşoğlu’ndan D-8 açıklaması

Çavuşoğlu, “D-8’le ilgili yine görüş alışverişinde bulunduk. D–8 zirvesini nasıl yapabiliriz? Görsel mi, video konferans aracılığıyla mı yaparız bunları konuştuk. Ama D-8’in güçlendirilmesi ve hatta D–20 ya da genişletilmesi için mümkünse D–20 olması için çabalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Çavuşoğlu, “Önümüzdeki zamanı, D-8’i yenileyip canlandırarak, en verimli şekilde kullanmak lazım. Uluslararası gelişmelere daha çabuk karşılık verebilecek bir D-8’den yanayız.” diye konuştu. Çalışmaları bu yönde hızlandırıp esnek hale getirdikleri durumda daha az zaman ve ve enerjiyle daha çok iş başarabileceklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Yeni üyelerle gücümüzü ve potansiyelimizi daha da arttırabiliriz” dedi. Reform konusunda 8 ülkenin mutabakatına dayalı bir şekilde hareket etmeleri gerektiğine değinen Çavuşoğlu, D-8’in daha etkin hale getirilmesi için yapıcı diyalog ve müzakere yoluyla bir anlayış birliğine varılabileceğine olan inancını dile getirdi.

Daha da genişlemeli mümkünse D-20 haline gelmeli

Çavuşoğlu, D-8’in proje ve sonuç odaklı çalışmalarının da güçlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, yapının saygınlığının daha geniş kitlelere ulaştığı ölçüde artacağını vurguladı. Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler (BM) ve NATO gibi geleneksel üyeliklerinin yanı sıra bölgesel ve tematik çalışmalarıyla öne çıkan çok sayıda uluslararası kuruluş ve süreçlerdeki etkin çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirerek, D-8’in reformu, genişlemesi ve mümkünse D-20 haline gelmesi için çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Mevkidaşıyla yaptığı görüşmede Türkiye’nin öncülüğünde kurulan Gelişmekte Olan 8 Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü’ne ilişkin de görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Çavuşoğlu, “D-8’in güçlendirilmesi ve genişletilmesi, hatta mümkünse D-20 olması için çabalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5441290/mevlut-cavusoglundan-d-8-aciklamasi