Konkordato ilan eden kahve devinden açıklama

Geçen yıl konkordato ilan eden kahve devi, konkordatodan çıkış sürecine girdiklerini duyurdu.

Türkiye pazarına giren ilk global kahve zinciri Gloria Jean’s Coffees, Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne 07.03.2019 tarihinde yaptığımız konkordato başvurusu yapmıştı.

Gloria Jean’s Coffees tarafından yeni yapılan açıklamada, "Mahkemenin 10.09.2020 tarihinde verdiği karar neticesinde Grup DNC Gıda San ve Tic AŞ, konkordato tasdikiyle beraber, konkordatodan çıkış sürecine girmiştir." denildi.

İşte, Gloria Jean’s Coffees tarafından yapılan o açıklama:

"Türkiye pazarına giren ilk global kahve zinciri Gloria Jean’s Coffees olarak 20 yılı aşkın süredir ülkemizin en yaygın kahve markası olmamızın yanı sıra, en çok sevilen ve en çok tercih edilen kahve zincirlerinden bir tanesi olmayı da başardık. 2012 yılından itibaren Grup DNC Gıda San ve Tic AŞ bünyesinde faaliyet gösteren markamızı, teslim aldığımız günden beri Türkiye halkının takdir ve desteği ile büyüterek, bugün 83 noktada, ¨hep birlikte daha iyiye¨ diyerek yurdumuzun her noktasına ulaştırdık. Bu amaç ile yatırımlarımızı ve yeniliklerimizi, zincirimize her gün yeni halkalar ekleyerek hız kesmeden sürdürdük.
Grup DNC Gıda San ve Tic AŞ olarak, Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne 07.03.2019 tarihinde yaptığımız konkordato başvurusu sonucunda şirketimiz için uygun görülen tedbirler kamuoyunun bilgisi dahilindedir. O dönem içerisinde bulunduğumuz ekonomik şartların yarattığı olumsuzluk neticesinde konkordatoya başvurmaktaki amacımız; şirketimizi, 1000’e yakın çalışanımızı, ailelerini, iş ortaklarımızı ve misafirlerimizi korumak ve yolumuza çok daha sağlam adımlarla devam etmekti.
Nitekim, kesin mühlet kararı aldığımız 07.08.2019 tarihinden itibaren geçen 1 yıllık süreçte atanan komiser heyeti, geçen zaman içerisindeki performansımızı ve mali değerlerimizdeki olumlu gelişmeleri göz önünde bulundurarak hedeflerimizi gerçekleştirdiğimize ve sürecin sonunda başarıya ulaşacağımıza dair olumlu raporlarını sunmuştur. Bu karar, tedarikçilerimizin ve iş ortaklarımızın bizlere olan güvenini arttırmıştır. Bu ilerleme her şeyden önce Türkiye Kamuoyunun bize sonsuz desteği ile gerçekleşmiştir.
Konkordatonun tasdiki için öngörülen tüm koşullar sağlanmış ve borçlarımız yapılandırılmıştır. Sayın mahkemenin 10.09.2020 tarihinde verdiği karar neticesinde Grup DNC Gıda San ve Tic AŞ, konkordato tasdikiyle beraber, konkordatodan çıkış sürecine girmiştir.
Şirketimiz bu süreçte birçok stratejik karar almıştır ve verimlilik odaklı yeni bir iş modeli benimseyerek çalışmalarına devam etmektedir. Bu doğrultuda; konkordato kararı aldığımız 2019 yılı sonunda tüm hedeflerimize ulaşılmış, tasarruf tedbirlerinin olumlu katkısı ile 2020 yılı için arzulanan karlılık hedeflerimize doğru sağlam adımlarla ilerlerken, ve tüm gerekli tedbirleri almışken, dünya ekonomisini ve sağlığı derinden sarsan Covid-19 tüm hedefleri alt üst etmiştir. Bu olumsuz koşullara rağmen Grup DNC, yeni normal sürecinde %10’luk büyüme kaydetmiştir ve 7 yeni Gloria Jean’s Coffees mağazası açarak zincirine yeni halkalar eklemeye devam etmektedir. Bu konuyla ilgili CEO Mehmet Dinçerler; ¨Konkordato sürecine girdiğimizden beri 7 tanesi pandemi dönemi içerisinde olmak üzere 20 yeni şube açtık, karlılığımızı arttırdık ve her zamankinden sağlam adımlarla yolumuza devam ediyoruz.¨ demiştir.
Bizden desteklerini esirgemeyen başta Türkiye Kamuoyuna, misafirlerimize, tedarikçilerimize, çalışma arkadaşlarımıza, bayilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ülke ekonomimize destek olmaya, istihdam sağlamaya ve misafirlerimizin kahve evi olmaya devam edeceğimize söz veriyoruz."

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5355501/konkordato-ilan-eden-kahve-devinden-aciklama