Salgının tehlikesi anlaşılmak istenmiyor mu?

Abdülkadir Özkan
Abdülkadir Özkan

Salgının ilk dönemi işin ciddiyeti anlaşılamadan geçti. Ancak, şimdilerde salgın sanki ilk döneme göre daha da tehlikeli bir noktaya gelmiş durumda. Çünkü birinci safhada salgın genellikle büyük şehirlerde sıkça görülüyordu, şimdilerde ise Anadolu’nun her köşesinden, sadece illerden değil 4-5 bin nüfuslu ilçelerden bile bu hastalığa yakalanmış insanların haberleri geliyor. Büyük şehirlerde koronaya yakalananlar için gidilecek sırf bu salgına tahsis edilmiş hastaneler bulunmasına karşılık ilçelerde var olan hastanelerde böyle bir durum söz konusu değil. Önceki gün bir dostum dedesinin koronaya yakalandığını, önce Çorum’un Kargı ilçesinde hastaneye kaldırıldığını, ardından Osmancık ilçesine sevk edildiğini burada da birkaç gün bakıldıktan sonra Çorum merkeze sevk edildiğini belirterek yardım talebinde bulundu. Bizde bir tanıdığımızı arayarak durumu bildirdik, aile fertlerinin perişan durumda olduğunu belirterek ilgilenmesini rica ettik. Dün de uzun yıllar tanıdığım Yozgatlı bir dostum aradı. Memlekette iki akrabasının koronaya yakalandığını söyledi. Tüm bunları salgının artık küçük yerleşim birimlerine kadar yansıdığını belirtmek için aktarıyorum. Küçük yerleşim yerlerinde ise ya hastane bulunmuyor bulunsa da birkaç doktor bulunuyor. Yani, bir ilçede koronoya yakalanmış 5-10 hastanın bulunması o hastanenin kilitlenmesi için yeterlidir.

Tüm bunları felaket tellallığı yapmak için belirtiyor değilim. İşin boyutunun ilk döneme göre giderek daha da ciddiyet kazandığını vurgulamak için aktarıyorum. Buna karşılık ne gariptir ki bir takım insanlar hâlâ salgının ciddiyetini ya kavrayamamış ya da kavramak istemiyorlar. Tüm çağrılara rağmen maske takmak, mesafeye uymak ve hijyene dikkat etmek hususunda maalesef vurdumduymaz bir tavır sergiliyorlar. Bazıları da kendilerine göre tüm söylenenlerin gerçeği yansıtmadığı gibi bir yaklaşım sergiliyorlar. Doğrusunu söylemek gerekirse bu tipleri anlamakta güçlük çekiyorum. Çünkü uzak yakın çevremizden her gün bir tanıdığımızın hastalandığı, hastanede yattığı haberini alıyoruz. Her akşam yapılan test sonuçları ile ilgili açıklamalar işin giderek ağırlaştığını gösteriyor. Hemen belirteyim ki, yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığı gibi bir yaklaşım sadece bu yaklaşımı sergileyenlere zarar vermekle kalmayıp kurallara uymaya çalışanlar için de bir tehlike arz etmektedir.

Yapılan her şeye ve açıklamaya karşı çıkmak birilerine cazip gelebilir ama toplum olarak ortak bir tehlike ile karşı karşıyayız. Bu bakımdan salgını hafife alan, ortada böyle bir şey yokmuş gibi tavır sergileyenler bu düşüncelerini kendilerine saklasalar sanıyorum doğru davranmış olacaklardır. Açıklanan rakamların doğru olup olmadığı elbette tartışılabilir. Ancak, bunun tartışmasını gelecekte yapmakta fayda vardır. Bugün millet ve devlet olarak salgının daha da yayılmasını engelleyecek bir davranış sergilemek, bu hususta birbirimizi uyarmak durumundayız. Bazıları için salgın bir tehdit ifade etmiyor ise onlar toplumu kendileri ile aynı çizgiye getirmek için uğraş vermek yerine kendi duygularını kendilerine saklasınlar, isterlerse kendi doğrularını kendileri uygulasınlar.

Salgının yayılmasını önlemenin birinci dereceden sorumlusunun toplum olmadığı ortada. Ancak, henüz bir aşının bile bulunmadığı, kesin etkili bir ilaç da olmadığına göre hepimizin önce kendimizi sonra da çevremizdekileri bu salgından korumak için bir gayretin içinde olmamız gerekiyor. Okulların açılmasının gündeme gelmesi ile tüm velilerin tedirginliği giderek artıyor. Buna bir de maçların seyircili oynanacağının eklenmesi söz konusu olunca sorumlu-sorumsuz herkesin toplumu doğru bilgilendirmek görevi vardır. Salgını abartarak toplumda panik oluşturmak da, tüm uyarılara rağmen ciddiye almamak da yanlış sonuç verecektir.

- Milli Gazete, Abdülkadir Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/5156483/abdulkadir-ozkan/salginin-tehlikesi-anlasilmak-istenmiyor-mu