Rumlar silahlanmak istiyor!

Ankete göre, Kıbrıs’ın işgalcisi Rumların yüzde 86’lık kısmının silahlı gücün artırılmasını isterken, Rumların yüzde 96’lık kısmı ise İsrail ve Fransa gibi ülkelerle askeri işbirliğinin artırılmasından yana görüş bildirdi.

Tüm dünyanın gözünün diktiği ve savaş gemilerini gönderdiği Doğu Akdeniz’de sular ısınırken,  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY), yapılan anket, Rum Yönetimi’nin gerçek niyetini gözler önüne serdi. Lefkoşa Üniversitesi ile IMR Örgütü tarafından Rum Yönetimi’nde yapılan ankette çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Ankette, Rumların büyük çoğunluğu İsrail ve Fransa’ya yönelik yakınlaşmanın daha da artması konusunda görüş bildirirken, adada askeri varlığın artırılmasını da istedi.

RUM YÖNETİMİ’NİN İSRAİL VE FRANSA SEVİCİLİĞİ ARTTI

Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen ankette, Rumların yüzde 86’lık kısmı adada silahlanmanın arttırılmasından yana olduğunu ortaya koydu. Ankette, Güney Kıbrıs’ın askeri varlığının nasıl artırılması gerektiği sorununa ise katılımcıların yüzde 72’sinin asker gücünün artırılmasıyla, yüzde 49’unun savaş uçağı alınmasıyla, yüzde 48’inin savaş gemisi alınmasıyla, yüzde 16’sının ise füze sistemlerinin alınması yanıtını verdi. Ankette, Rumların İsrail ve Fransa seviciliği dikkat çekti. Katılımcıların yüzde 96’lık bir bölümü, İsrail ve Fransa gibi ülkelerle askeri işbirliğinin artırılmasından yana görüş sergiledi. Ankette, AB’nin Türkiye’ye uygulayacağı yaptırımlardan hangisinin sonuç getirici olabileceği şeklindeki bir soruya ise katılımcıların “ekonomik yaptırımları” seçeneğine yüzde 88 oranında destek belirtirken, yüzde 53’lük bir desteğin de “silah ambargosu” seçeneğini istemesi dikkat çekti. 

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5150188/rumlar-silahlanmak-istiyor