Tam 70 gün oldu! Cezaevlerinde koronavirüs tablosu neden açıklanmıyor?

Çin'de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs tehdidi tüm hızıyla devam ediyor.

Ülkemizde şuana kadar 6 bin 163 kişinin vefatına yol açan pandemide en merak edilen konulardan biri de cezaevlerinde yaşanan salgının şiddeti oldu. 

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, hapishanelerdeki tabloyu son olarak 17 Haziran 2020'de açıkladı. Son açıklamanın üzerinden tam 70 gün geçmesine rağmen, Adalet Bakanlığı ve  Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün yeni bir açıklama yapmaması mahkum yakınlarını endişelendiriyor.

17 HAZİRAN AKTİF VAKA SAYISI 72 OLARAK AÇIKLANDI!

Son olarak 17 Haziran 2020'de Cezaevleri Tevkif Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan son tabloda o tarihe kadar 6 hükümlünün koronavirüs nedeniyle vefat ettiğini, toplam aktif vaka sayısının 72 olduğu belirtilmişti.

Kurumdan yapılan resmi açıklama ise şöyleydi;

Koronavirüs etkisiyle 6 hükümlü hayatını kaybetmiştir. Vefat edenlerin üçü hastanede başka kronik hastalıklardan tedavileri sırasında salgından etkilenmiş, diğer üç hükümlüye de daha önce kronik hastalıklar nedeniyle sık sık sevk ve tedavi işlemi yapıldığı saptanmıştır. Kayıtlarımıza göre, 1 hükümlü hastanede KOAH tedavisi sürerken 3 Nisan’da, 1 hükümlü hastanede kronik diyabet ve epilepsi tedavisi sürerken 8 Nisan’da, 1 hükümlü yine hastanede kronik böbrek yetmezliği ve diyabet tedavisi sırasında 15 Nisan 2020 tarihinde vefat etmiştir.  4 Nisan, 15 Mayıs ve 21 Mayıs 2020 tarihlerinde hayatlarını kaybeden diğer 3 hükümlüye ise kronik rahatsızlıklar (diyabet, hipertansiyon, tüberküloz, KOAH, diyabet) nedeniyle salgın öncesinde ve salgın sırasında tedavi ve hastane nakil işlemleri yapıldığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla, hayatlarını kaybeden hükümlülerde bir hastane geçmişi ve kronik hastalıklardan tedavi süreçlerinin bulunduğu görülmektedir.
Bugün itibarıyla aktif pozitif vaka sayısı 72’dir. Tamamının sağlık durumu iyi olup, yoğun bakımda ya da entübe hasta bulunmamaktadır. Bunlardan 38’i ceza infaz kurumuna ilk kabul sırasında kontrol amaçlı yapılan PCR testinde pozitif çıktığı için koğuşlara alınmadan sağlık kurumuna sevk edilenlerdir.
İnsan sağlığı ve sağlıklı yaşam hakkı için alınan tedbirler, tüm kurumlarımızda etkin bir şekilde ve titizlikle sürdürülmektedir. 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

AİLELER ENDİŞELİ

70 gündür cezaevlerinde yaşanan vakalara ilişkin resmi bir açıklama yapılmaması, yüz binlerce hükümlü yakınını düşündürüyor.

Konuya ilişkin Milligazete.com.tr'ye değerlendirmelerde bulunan Kader Mahkumları Derneği Genel Başkanı Necdet Yüksel, yüz binlerce mahkum yakınının resmi açıklama yapılmamasından şikayetçi olduğunu belirterek,  "Ülkemizde ve dünyada süren koronavirüs salgını cezaevlerinde de yaşanıyor. Bunu mahkumlardan gelen mektuplardan öğreniyoruz. Aileler de tedirgin, bizi sıkça arayarak bilgi almak istiyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

"Cezaevleri zor yerler"

Ayrıca hapishanelerdeki şartların önlem almaya elverişli olmadığını aktaran Yüksel, "Cezaevleri zor yerler. Koronavirüs tehlikeli bir hastalık. Cezaevleri şartları, bizlerin dışarıda aldığı önlemleri almak için yeterli değil. İçerideki bir insanın hastalanma olasılığı, dışarıdakine göre fazla. Ayrıca Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün gereken önlemleri aldığına inanıyoruz ve en kısa sürede durumu öğrenmek için resmi açıklama bekliyoruz." dedi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5149967/tam-70-gun-oldu-cezaevlerinde-koronavirus-tablosu-neden-aciklanmiyor