Toplum gevşediği için vaka sayısı arttı!..

Abdülkadir Özkan
Abdülkadir Özkan

Korona salgını ile başarılı bir mücadele verdik, salgını etkisiz hale getirdik derken Temmuz-Ağustos aylarında vakalarda birdenbire artış başlaması toplumun her kesimini rahatsız ediyor. Her ne kadar toplumun belli bir kesimi kural tanımazlığı sürdürüyor ne kendi sağlığını ne de diğer insanların sağlığını düşünmüyor görüntüsü sergilemesi de ister istemez sinirleri geriyor. Böyle olunca toplum başlangıçtan beri gevşek değildi de sonradan mı gevşedi? Ya da baştan beri gevşekti de salgın ülkemizde tam olarak kendini göstermemişti de sınırlandırmaların kaldırılması ile mi birdenbire vakalarda artış oldu sorusunun cevabının bulunması gerekiyor.

Salgının başından itibaren genellikle insanların kendi kendilerini kontrol etmeleri istendi. Ancak, bu istek toplumda gereken desteği bulmadı, bir takım saiklerle birdenbire sınırlandırmaların kaldırılması, salgının maske takılması, sosyal mesafeye uyulması ve hijyene dikkat edilmesi ile mücadelede başarılı olunacağı gibi bir havanın oluşması sonucu mu toplumda gevşeme oluştu bilinmiyor ama vakalarda ciddi artışlar olduğu bir gerçek. Bu bakımdan salgın ile mücadelede sorumluluğun tek başına topluma atılması, toplumda oluşan gevşeme sebebiyle vaka sayılarının artışını izah etmede gerçek payı olsa da tek başına yeterli değildir.

Salgının başından beri gece-gündüz emek sarf eden bir sağlıkçımız, “Mart-Nisan ayında herkes çok dikkat ediyor, gereksiz yere sokağa çıkmıyordu, şimdi herkes çıkıyor ve kurallara eskisi gibi dikkat etmiyor” diyerek son aylardaki vaka artışlarına bir izah getiriyordu. Ancak, bir takım gerekçelerle insanların evlerine daha fazla hapsedilmesinin yeni sorunlara yol açacağı düşüncesiyle olsa gerek yasaklar büyük ölçüde azaltıldı. Özelliklede şehirler arası yolculuklar salgını yurdun bir köşesinden başka bir köşesine taşıdı. Bu arada, sıkı kuralların gevşetilmesi aynı zamanda salgına karşı insanımızda oluşan korkuyu hafifletti. Kısacası, yöneticilerin, “Toplum gevşediği için mi, yoksa bir takım kararlarla toplum gevşetildiği için mi vaka sayıları artıyor, salgın tehlikeli boyutlara ulaşıyor?” sorusunun cevabını ciddi olarak araştırması gerekiyor.

Salgının yeniden artışını tek başına toplumun gevşemesi ile izah etmek eksik bir değerlendirme olur. Çünkü başlangıçta neredeyse toplumun tamamını günlerce evlerine hapsedenler birdenbire sahilleri yerli ve yabancılara açıyor, hatta dışarıdan turist gelmesini sağlamak için reklâm yapıyor, bunun ardından yüz binlerce yabancı turist ülkemize gelmeye başlıyorsa, salgın karşısındaki hassasiyet zayıflamış olamaz mı?

Uygulamada toplum eksik hareket etmiş olabilir ama yöneticilerin bu işte hiç sorumluluğu olmaz mı? Öğrencilik yıllarımı hatırlıyorum da bir sınavından yüksek not gelmiş ise ’aldım’ diye nitelendirir, kırık gelmiş ise ‘öğretmen vermiş’ şeklinde dillendirirdik. Yani, yüksek notu biz almaş, zayıf notu öğretmen vermiş olurdu. Bugün vaka sayılarının artışını tek başına toplumun gevşemesine bağlamak öğrencinin tavrı ile izah etmek olur.

Uygulanan kararların gevşetilmesinin pek çok ekonomik ve sosyal haklı sebebi vardı. Ancak, bir takım ekonomik sıkıntıları gidermek için atılmış adımların vaka artışı olarak geri dönmek gibi bir bedeli ortaya çıkmış olamaz mı?

- Milli Gazete, Abdülkadir Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/5137417/abdulkadir-ozkan/toplum-gevsedigi-icin-vaka-sayisi-artti