Katarlı yayıncı kuruluştan kulüplere bu kez dolar darbesi

TFF - beIN Sports - Kulüpler Birliği üçlüsü önceki gün tekrar bir araya geldi.

TFF Başkanı Nihat Özdemir ve kurmayları ile yayıncı kuruluş yetkililerinin katılımıyla başlayan toplantıda beIN Sports, ödemeleri bundan sonra dolar üzerinden değil Türk lirası üzerinden yapma teklifi getirdi. Yayıncı kuruluş, "21 takımlı lig maliyetimizi arttırdı. Yıllık 1.7 milyar liralık tekliften vazgeçtik" dedi.

Spor Arena'nın haberine göre, beİN Sports'un toplantıda ortaya koyduğu 4 talepler ve projele kısaca şöyle:

1- Bundan sonra bütün ödemelerimizi ABD Doları yerine TL üzerinden yapmak istiyoruz.
2- Süper Lig’in 21 takıma çıkarılması, bize fayda değil zarar verir. Her hafta yayınlanacak maç sayısının 9’dan 10’a çıkması ve ligin uzaması ekstra maliyet getireceği için, daha önce sunduğumuz yıllık 1.7 milyar TL’lik tekliften vazgeçtik.
3- Eğer istediğimiz şartlarda anlaşma yapabilirsek, yayın sözleşmesini 3 yıl uzatmak istiyoruz.
4- Yayın ücretinin bu sezondan kalan 187.5 milyon TL’lik bölümünü hafta sonuna dek ödeyeceğiz.

Yayıncı kuruluşun bu önerilerine Kulüpler Birliği cephesi ise tepki gösterdi.

“2016’da sizinle yıllık 500 milyon dolar üzerinden anlaşma yapıldı" birlik cephesi, "Daha sonra ‘Maliyetleri karşılayamıyoruz’ dediğiniz için 2019 Ağustos’unda yüzde 13’lük indirim yaptık. Bu da yetmedi; pandemi sürecinde yeni bir indirim istediniz, onu da kabul ettik. Bu indirimler geçen yıla mahsustu. Önümüzdeki iki yılın ücretini 2016’da imzaladığınız sözleşmede yer alan 500 milyon dolar üzerinden konuşacağız" ifadesini kullandı.

Toplantıda, maç sayısının artmasının maliyetleri artıracağından yakınan beIN Sports'a şöyle bir formül sunuldu:

1- Her hafta oynanacak 10 maçın tamamını yayınlamayın; karşılaşmaların 1 ya da 2’sini TRT’den yayınlatalım. TFF 1. Lig’in yayınından da memnun olmadığınızı biliyoruz; o maçları da TRT ile görüşüp onlara verelim.
2- Süper Lig’in isim hakkını satıp gelir elde edelim.
3- Maç sayısı artacağı için Spor Toto’dan ekstra para talebinde bulunalım. 

Öte yandan koronavirüs testleri konusunda da bir sorun yaşanıyor.

Herhangi bir Süper Lig kulübünü örnek verecek olursak; her maçtan önce ortalama 100 kişiye test uygulanıyor. Bu takımlar Süper Lig’in yanı sıra Ziraat Türkiye Kupası’nda da mücadele ediyor ve sezon boyunca her biri ortalama 50 maç oynuyor. TFF 1. Lig ile 2. ve 3. liglerde yer alan 100 civarında takımı da ekleyince ciddi bir maliyet oluşuyor.

Neredeyse tamamı mali sorunlarla boğuşan kulüpler bu parayı ödemek istemiyor. Özellikle alt lig takımlarının bu paraları karşılamasının imkânsız olduğu belirtiliyor.

- Milli Gazete, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5111168/katarli-yayinci-kurulustan-kuluplere-bu-kez-dolar-darbesi