Kural koymak ve İslam iktisadı

Nedim Odabaş
Nedim Odabaş

Aykırı düşünür Murphy, “Parayı veren kuralı koyar, kuralı koyan parayı alır” diyor. Dünyanın tüm zenginliklerini kendi ceplerine aktaran, emperyalist, kapitalist ekonomik sistemin beslediği Siyonizm’in kolları, bir ahtapot gibi her yeri sarmış durumda. Bu sistemin alt çenesi ABD, üst çenesi AB, kuyruğu İsrail, gövdesi ise kendilerini yönetmekten aciz İslam ülkeleri. Dünyanın kaynaklarını eriten Siyonizm’in sarmalındaki bu ekonomik sistem sadece birilerinin ceplerini şişiriyor, sofralarını büyütüyor. Matbaalarında bastıkları paraların değeriyle oynayarak diğer ülkelerin emeklerini, alın terini, üretim kabiliyetlerini masa başında kendi bankalarına aktarıyorlar. Bir kirli sarmal, bu kısır döngü sürekli cüzdanlarımızda bulunan paraları eritiyor... Son bir aydır, altın, dolar ve euro uçuşa geçti… Hiçbir ekonomist önünü göremiyor, bu tırmanışın daha ne kadar süreceği konusunda net bir şey söyleyemiyor. Haydi altını anladık… Üretilmesi, çoğaltılması, bulunması ve piyasaya sunulması çok zor… Özellikle pandemi döneminde takır takır karşılıksız olarak basılan euro ve dolara ne oluyor? Dolar ve euro ile ticaret mi bollaştı? Ülkeler arasındaki para arzında, ihracatta, ithalatta sıkıntılar mı oluştu? Dolara ve euro’ya erişimin önü mü tıkandı? Nedir bu acayip köpüğün nedeni? Kim oynuyor bu döviz fiyatlarıyla? Kazanan kim? Kaybeden kim?

Kaybeden elbette biziz… Dünyanın ekonomik devir daimini “dolar ve euro” ile yapmak üzere kurgulayan sistemin başında olan emperyalist para babaları… Ellerinde tuttukları bu sihirli değneklerle tüm dünya ülkelerini bir nevi terbiye ediyorlar… Ürettiğimiz değerleri ortaya koyamadan hortum gibi emiyorlar, sömürüyorlar, alın terimizin kıymetini sürekli düşürüyorlar, cüzdanlarımızı yavaş yavaş boşaltıyorlar.

Neden bizim kendimize ait bir para birimimiz yok? Neden biz döviz bürolarının tepelerindeki ışıklara bakarak paramızın pul olmasını seyretmek zorundayız? Emeğimize göz koyan, eriten ve sömürenlere karşı dik duracak bir ekonomik sistemi neden hayata geçiremiyoruz? Bu noktada, acil bir şekilde İslam ülkelerinin silkinmesi, ayağa kalkması, üzerindeki ölü toprağını atabilmesi yönünde bir birlik ve dirayet gerekiyor. Bu silkiniş, yeni bir ekonomi felsefesini ortaya koymak ve uygulamak açısından çok önemli. Emeği, alın terini yücelten, adaletli İslam iktisadına geçiş yapmalıyız… İslam ülkeleri bu sistemin algoritmalarını oluşturmalı, bu sistemi tabandan tavana yayacak formülleri bulmalı, emeğin düşmanı faizi ortadan kaldıracak yepyeni açılımlarla, “İnsanı merkez alan” bir modeli hayata geçirerek bizleri ayağımızda prangalarla kendi düzenlerine taş taşımak zorunda bırakanlara dur diyebilmelidir. Bu, çok önemli bir mefkuredir…

Cennetmekân Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Müslümanların sürekli uyanık olması gerektiğini, ortaya koyduğu D-8 vizyonuyla da küresel güçlere ve dünyaya nizamat vermeye çalışanlara karşı yeni bir birliğin ve birlikteliğin esaslarını bizlere sunuyordu. Bu mirasa sahip çıkmalıyız… Erbakan Hocamız, yıllar önce önerdiği İslam ülkeleri ortak pazarı için sembolik bir İslam dinarı bastırmıştı ve üye ülkelerin liderlerine göstererek, “Bu dinar atom bombasından bile daha etkilidir” demişti. Hocamız, İslam dinarı projesi ile Müslüman ülkelerin öncelikle ekonomik olarak bir araya gelerek ortak bir pazar oluşturacağını ve ardından da aşama aşama yeni bir dünyanın temellerini atacağını yıllar boyunca söylemişti. Hocamızın İslam ülkeleri arasındaki ticarette kullanılmak üzere önerdiği İslam dinarı projesi hayata geçirebilmiş olsaydı, bugün dolar ve euro’yu emeğimizi ve alın terimizi sömürmek, cüzdanlarımızı boşaltmak için masa başı hesap kitap yapanlar dünya üzerinde hiç de kolay bir şekilde at oynatamayacaklardı. Girişte yazdığımız gibi, biz de kural koyucu olabilmeliyiz… Biz de alın terimizi ve emeğimizi kendi elimizle ve kendi değerlerimizle belirlemeliyiz… Yoksa MB’nin piyasalara üfürükten müdahalesini bekler, bu sarmaldan kurtulduğumuzu zannedip boşuna ümitleniriz.

- Milli Gazete, Nedim Odabaş tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/5106819/nedim-odabas/kural-koymak-ve-islam-iktisadi