Ganglion kisti nedir? Ganglion kisti nasıl tedavi edilir?

Ganglion kistleri el bileği ekleminden veya tendon kılıflarından kaynaklanır. el bileğinin farklı yerlerinde ortaya çıkabilir. El bileğinin sırtında da olabilir, el ayası tarafında da bulunabilir. Bazen de parmaklarda olur. Peki Ganglion kisti nedir? Ganglion kistinin sebebleri nelerdir? Ganglion kistinin belirtileri nelerdir? Ganglion kistinin tedavisi var mı? Ganglion kisti nasıl tedavi edilir? Detaylar haberimizde...

Ganglion Kisti Nedir?

Ganglion kistleri el bileği ekleminden veya tendon kılıflarından kaynaklanır. el bileğinin farklı yerlerinde ortaya çıkabilir. El bileğinin sırtında da olabilir, el ayası tarafında da bulunabilir. Bazen de parmaklarda olur.

Ganglion Kisti Sebepleri Nelerdir?

Ganglion kistinin içinde yumurtanın beyazına benzeyen bir sıvı bulunur. Neden oluştuğuna dair tam bir bilgi yoktur. Kadınlarda daha sık görülür. El bileğine fazlaca yük bindiği için jimnastik yapanlarda görülme sıklığı genel nüfusa göre daha fazladır.

Ganglion Kisti Belirtileri Nelerdir?

İçi sıvı ile dolu bu kistler el bileğinde seyreden sinirlere baskı yaparsa ağrıya neden olur. Bazen çok büyür ve bileğin görüntüsünü bozabilirler. Ganglionlar eklemden kaynaklanır ve bir sap eklemine bağlantılarını devam ettirir. Kemik ve kasların arasından cilt altına kadar gelirler. El bileği aktifleştikçe kist de büyük. İstirahat ise kisti küçültür.Teşhis Doktor hastasına ganglionun ne zamandan beri var olduğunu, büyüklüğünün değişip değişmediğini ve ağrı yapıp yapmadığını sorar. Ganglion üzerine basarak hassas olup olmadığına bakar. Bazen MR ve ultrason yaptırmak da gerekebilir.

Ganglion Kisti Tedavisi Var mı? Ganglion Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Başlangıçta tedavi ameliyatsız yapılır. Ganglion kansere dönüşmediği ve zamanla kendiliğinden kaybolabileceği için herhangi bir işlem yapılmaz. Beklenmeyen gelişmeler açısından hasta belirli aralıklara kontrola çağırılır. Aktivite kisti büyüttüğü için el bileği istirahate alınır. Bunun için el bileği bir atel ile hareketsiz kılınabilir. Kist küçüldükten sonra hastaya egzersiz yapılması tedavi edilir. Kist çok büyürse ve ağrıya neden olursa bir enjektör yardımı ile boşaltılabilir. Bunun için önce lokal olarak uyuşturma gerekebilir Bu yöntemler başarılı olmazsa ve kist büyürse, ameliyatla çıkarılabilir ama tekrarlanmayacağına dair bir garanti yoktur. Tekrarlanmaması için eklem kapsülü veya tendon kılıfana da müdahale gerekebilir. Ameliyattan 2-6 hafta sonra el bileği normal hale kavuşur.

- Milli Gazete, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5106102/ganglion-kisti-nedir-ganglion-kisti-nasil-tedavi-edilir