Davutoğlu hoca konuşacak mı?

Ekrem Şama
Ekrem Şama

AKP’nin dış politikalarında kuruluştan itibaren, 2016 yılına kadar gerek dışişleri danışmanlığı, gerek dışişleri bakanlığı ve gerekse de başbakanlığı dolayısıyla damgası var Davutoğlu Hoca’nın.  2014’ten itibaren de başbakanlığı dolayısıyla Türkiye siyasetinin her biriminden sorumluluğu var.

Geçen ayların birinde kendi yardımcılarından biri olan Etyen Mahcupyan, “Sayın Davutoğlu konuşursa, yakın tarihin yeniden yazılması gerekir” gibi oldukça manidar bir söz söylemişti.

Biz zaten konuşursa çok şey açığa çıkacak diye köşemizde yazmıştık. Nihayet ağzını açtı. Ama sadece sınırlı konularda konuşur gibi yaptı. Yani konuşmak bile denmez, birkaç konuda gerçeklerin ucunu göstermek gibi bir şey yapmış oldu. Ama biz Sayın Hoca’dan çok şey açıklamasını beklemekteyiz. Mesela mı?

Mesela; Türkiye’nin Amerika’ya adeta kayıtsız ve şartsız teslimiyetini kim ve nasıl kararlaştırdı?

Mesela; Amerika’ya Afganistan’da yardım etmek üzere, hiç araştırmadan, soruşturmadan askerlerimizi gönderme kararı nasıl alındı, kimin sorumluluğu var?

Mesela; Haçlı Seferleri’ni aklamak anlamına gelen resmi konuşmalar kimin eseriydi?

Mesela; Amerika’nın Irak işgalinde, tezkere konusunda kim ne dedi, kimin sorumluluğu var? Milli Görüş’ün ve tabii ki Erbakan Hocamızın bu tezkereyi engellemesi üzerinde neler konuşuldu? Limanlarımız, havaalanlarımız, hava koridorlarımız, Amerika’nın emrine nasıl verildi, binlerce sorti izni, işgalcilere lojistik ve moral destekler verilmesinden kim veya kimler sorumlu? Zalim conilere duayı da içeren o makaleyi kim, kimlerin talimatı ile kaleme aldı?

Mesela; 2004 Cidde Ekonomik Forumu’nda, İslam Birliği’nin ve D-8’lerin temeline nasıl dinamit atıldı, kimlerin kararı ile, o menfur mesajlar İslam ülkeleri liderlerine verildi?

Mesela; yüzyılların ayıbı olan, papa heykeli dibinde teslimiyet belgesi imzalanması kimin fikriydi? Kıbrıs’ta Annan Planı nasıl onaylandı? Akdeniz ve Ege’deki haklarımız nasıl tehlikeye atıldı?

Mesela; “Peygamber düşmanı Rasmussen” NATO’nun başına nasıl geçirildi?

Mesela; Arap Baharı kandırmacalarına nasıl inanıldı? Müslüman devletlerin adeta çökertilmesi ile ilgili Amerika’ya verilen destekler, bu devlet başkanlarına götürülen mesajlar hangi toplantıda, kimlerin kararıyla alındı ve menfur olaylar meydana gelmesine sebep olundu? Mısır’da Müslümanlar nasıl aldatıldı, bizim de vebalimiz var mıydı, yok muydu?

Mesela; Libya’nın parçalanması, Lider Kaddafi’nin linç edilmesi ile sonuçlanan o rezil harekâta girişenlere, TC donanmasının yardıma gitmesi konusunda hangi platformda karar alındı, kim ne dedi, ne oldu? İsyancılara bavullarla para taşınması konusu aydınlatılacak mı?

Mesela: Suriye’nin parçalanması konusunda sadece “Emevi Camii” olayına değindiniz. O olay cim karnında bir noktadır. Asıl yıkımla sonuçlanan Suriye politikasının nerede, nasıl, ne zaman kararlaştırıldığını, kimlerin neler yaptığını neden açıklamadınız? Yurt toprağının terkedilmesi sayılan Süleyman Şah Türbesi’nin taşınması kimin dayatması ile, kimin fikri ile hayata geçirildi?

Mesela; İsrail’in gözü kulağı sayılan Kürecik tesislerinin getirilip kurulması nasıl oldu? Bunun vebali kimin sırtında, bu rezil tesisleri destekleyen patriot olayları nasıl gerçekleşti?

Mesela; rezil İstanbul Sözleşmesi nasıl kabul edildi? ETCEP rezaleti okullarımıza ne cüretle, kimin marifetiyle sokuldu? Avrupa’nın ahlaksız gelenekleri nasıl yasalaşıp da şu memlekette uygulanmaya cüret edildi?

Bunlar meselalar. Sorulacak ve aydınlatılacak yığınla karanlık nokta var.

Sayın Hoca! Bu karanlıklar aydınlatılmadan “Gelecek” konusunda kimseye ümit verme! Karanlık üzerine “Gelecek” inşa edilmez!

Şimdi konuşmayacaksınız da ne zaman konuşacaksınız? Uçurumdan yuvarlanınca mı? Korkuyor musunuz, yoksa bagaj paylaşmaya mı çekiniyorsunuz?

Sayın Hoca! Konuşmaktan kaçınamazsınız! Azıcık bazı konuların ucunu açtınız mensubu bulunduğunuz üniversite kapatıldı. Bu sizi yıldırmasın. Bu hayat şöyle veya böyle bitecek. Sonrasındaki sorumluluklarınız, üniversite kapatılması ne ki, sizi yakar Hoca! “Siyasetçilerin kefeni çantasında olmalı” sözü boş bir söz müdür? Siz konuşmazsanız hem tarih önünde, hem millet önünde ve en mühimi de Allah’ın huzurunda hesap veremezsiniz! Suya sabuna dokunmayan konuşmalar konuşma sayılır mı?

Ucu size dokunsa bile karanlıkları aydınlatın!

Konuşun, Sayın Hoca, konuşun!

KÖRDÜĞÜM

Karanlığa doğru ışık yaktım,

Son yirmi yıla şöyle bir baktım;

İşte dehşet içinde gördüğüm;

Her şey düğüm üstüne kördüğüm!

- Milli Gazete, Ekrem Şama tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/5077652/ekrem-sama/davutoglu-hoca-konusacak-mi