Taban-tavan farkı!

Zeki Ceyhan
Zeki Ceyhan

AKP’den yapılan açıklamalar taban ile tavanın birbirlerinden çok farklı düşündüklerini gösteriyor.

Ayasofya’nın ibadete açılmasından fazlaca etkilenen AKP tabanı “daha ileri talepler” ile gündem oluşturmakta gecikmediler.

Hilafet için toparlanılmasını isteyen AKP tabanının görüşlerini dile getiren Gerçek Hayat dergisi “Şimdi değilse ne zaman, sen değilsen kim” diye sorarak belli kesimlerin nasırına bastı!

Nasırlarına basılanlar “Neler oluyor” diye itiraz seslerini yükseltince bu defa AKP tavanından onları “yatıştırmaya” yönelik açıklamalar yapılmaya başlandı.

AKP sözcüsü Ömer Çelik açıklamasında Türkiye’nin siyasal rejimiyle ilgili bir kamplaşma üretmenin yanlışlığına dikkat çekerek, “Böyle sağlıksız tartışma ve kamplaşma Türkiye’nin gündemi değil” deme ihtiyacını hissetti.

Evet, Ayasofya’nın ibadete açılmasından sonra böylesine “daha ileri” talepler AKP tabanından gelirken, AKP tavanı da Türkiye’nin gündeminde böyle bir şey olmadığını açıklamaya başladı.

Biz de iktidar partisinin tabanı ile tavanından gelen birbirine taban tabana zıt açıklamalara bakarak farklı düşünceler içinde oldukları kanısına vardık.  

Biliyoruz şimdi AKP yönetimi bu görüşlerin parti tabanından değil bir yayın grubunun dergisinden geldiğini ileri sürerek kendilerini aklamaya çalışacaklar.

Ama söz konusu yayın grubunun bugüne kadar “kimi desteklediği” herkes tarafından açık seçik bilinmektedir.

Kaba tasnifle yandaş medya olarak adlandırılabilecek daha özenli bir tasnifte de iktidara verdiği destekle tanınmış olan bir yayın grubunun dergisi tarafından dile getirilen bu talep tavan tarafından reddedilmiş olsa da parti yönetiminin başını hayli ağrıtacağa benziyor.

AKP sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımızın dirayetli yönetimiyle milletimizin özlemlerine sağlam adımlarla ulaşacağız” demek suretiyle topu yine Cumhurbaşkanı’na atıyor.

Sanırız O’nun bu konuda bir şeyler yapması ve parti tabanından yerli yersiz yapılan açıklamaların önüne geçmesi bekleniyor.

Evet, söz konusu dergi, partinin resmi yayın organı değil ama parti tabanına hitap eden ve parti tabanından gelen taleplerle gündem belirlemeye çalışan bir dergi.

İktidar partisinin bir taraftan Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasının sevincini yaşarken bir yandan “daha ileri taleplere” karşı ne gibi önlemler alacaklarını göreceğiz. Sanırız parti tabanından yapacakları açıklamalarda daha dikkatli olmaları istenecektir.

- Milli Gazete, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/5063289/zeki-ceyhan/taban-tavan-farki