Ayasofya, ‘medeniyet’ ve ‘İslam Medeniyeti’ – 2

Reşat Nuri Erol
Reşat Nuri Erol

Ayasofya meselesini farklı şekilde değerlendirmeye devam ediyor ve diyorum ki…
-İstanbul fethedildiğinde dünyada yeni bir çağ başladı, Ayasofya onun sembolü oldu.
-Çağımız dünyası da yeni bir çağa, yeni bir sisteme, yeni bir düzene muhtaç hale geldi.
-Bu konuda yarım yüzyıldan beri sistem/düzen çalışmaları yapanlar olarak uyarıyoruz.
-Ayasofya meselesinin bir de bu boyutu vardır ve bize göre en önemli boyutu da budur.
Bugünkü girizgâhımız ve hatırlatmalarımız bu kadar; akledenlere bu kadarı da yeter...


***


‘ADİL BİR yeni küresel sözleşmeye ihtiyaç VAR’
Atalarımızın da dediği gibi ‘akıl için yol birdir’ diyor ve siz değerli okuyucularımı taze bir haber ile baş başa bırakıyorum; birlikte okuyalım ve birlikte düşünelim…
Haberin özü ve özeti tek cümleyle şöyle: BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel eşitsizlikle mücadele için uluslararası düzenin yenilenmesi gerektiğini ifade etti.
Haberin ve söylenenlerin detaylarına geçelim…
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Nelson Mandela’nın doğum günü kutlamaları vesilesiyle New York’ta yaptığı açıklamada, küresel eşitsizlikle mücadele çağrısı yaptı.
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel eşitsizlikle mücadele için uluslararası düzenin yenilenmesi gerektiğini söyleyerek, “70 yıldan fazla süredir sözü geçen uluslar, uluslararası kurumlarda gerekli güç dengelerinin değişmesi için reformlara kafa yormayı reddetti” dedi.
BM Genel Sekreteri, nüfuz, servet ve fırsatların dünya genelinde daha ADİL dağıtılması için yeni bir küresel sözleşmeye ihtiyaç olduğunu belirtti.


***

BM GENEL SEKRETERİ’NDEN DAİMİ ÜYELERE ELEŞTİRİ

BM Genel Sekreteri konuşmasında dünya üzerindeki büyük güçleri eleştirerek bu güçlerin çoğu zaman savaş, çatışma gibi zor konularda ortak çözümler üretemediğini belirtti.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, bu söylediğine örnek olarak BM Güvenlik Konseyi’ndeki oy hakkını verdi.
ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın konseyin daimi üyesi olarak veto yetkisine sahip olduğunu hatırlatan Guterres, “Suriye Savaşı” ve benzeri gibi birçok konuda kararların bloke edildiğini, bu ülkelerin isteği dışında kararın alınamadığını kaydetti.

Genel Sekreter Guterres, “Eşitsizlik (ve adaletsizlik / RNE) ta en tepede başlıyor: Küresel kuruluşlarda. Eşitsizlikle mücadele reformla başlar” diye konuştu.
BM ile ilgili haber ve söylenenler bu kadar!


***

SADECE “TEŞHİS” YETMEZ, “TEDAVİ” DE GEREKMEKTE…

Biz, yarım yüzyıldan beri, “Millî Görüş… Adil Düzen… Adil Ekonomik Düzen… Adil Dünya Düzeni… Adil Düzen İnsanlık Anayasası… İSLAM -Devlet ve Dünya- DÜZENİ… Vs.” diyor ve bu alanlarda çalışmalar yapıyorken, demek istediğimiz işte budur…
Evet… Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres söylenmesi gerekenleri söylemiş ama bütün bunları sadece söylemek yetmez…
Bunu söyledikten sonra bu alanda çalışmak gerekmekte…
Yani…
Sadece “TEŞHİS” yetmemekte…
Aynı zamanda “TEDAVİ” reçetelerinin de üretilmesi gerekmekte…
‘Dünya beşten büyüktür’ demek de yetmez…
Beşten büyük olan dünyada çalışmalı, çare ve çözümler üretmeli…
Evet… Ayasofya meselesini farklı şekilde değerlendirmeye devam; biz, ‘ADİL bir sistem/düzen’ kuruluncaya kadar UYARILARIMIZA devam edeceğiz…

- Milli Gazete, Reşat Nuri Erol tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/5035283/resat-nuri-erol/ayasofya-medeniyet-ve-islam-medeniyeti-2