MÜSİAD’ın imtihanı

Ekrem Şama
Ekrem Şama

Sakarya’da büyük bir iş kazası oldu.

Onca insanımız hayatını kaybetti, yaralandı, sakat kaldı, şehitlerimiz var, aile ocakları söndü, maddi kayıplar yaşandı. Allah rahmet eylesin, Allah şifa versin, geçmiş olsun, başımız sağ olsun.

Burada en öne çıkan konu infilak eden işyeri sahibinin bir MÜSİAD üyesi olmasıdır. 

Bu olay bir kere daha gösterdi ki, Rahmetli Erbakan Hocamızın bizzat hedeflerini belirleyerek kurdurduğu MÜSİAD ve üyeleri büyük bir imtihan vermektedirler. Böyle çetin bir imtihanın bazı konularını dile getirmek isteriz.

MÜSİAD kuruluşundaki gayeleri mi takip ediyor, yoksa “iktidardakiler bizim arkadaşlarımızdır, zaman bu zamandır” deyip bolca “şeker ve çikolata” mı istiflemek peşine düşmüştür?

MÜSİAD “şeker ve çikolata” peşinde koşarken, toplumumuzu çökertmeyi hedefleyen aile yapımızı dinamitleyen, gıda terörü ile toplumumuzu ifsat etmeyi ön plana çıkaran, zina ve lanetli fiillerle toplumu kemiren düzenleme ve uygulamalara, yani ucunda “şeker ve çikolata” olmayan konulara ilgi duyuyor mu, duymuyor mu? 

MÜSİAD işyerlerindeki iş güvenliği, işçi sağlığı gibi, hem bu dünyayı hem de kul hakkı olarak yarınki dünyayı ilgilendiren konularda; gereken tedbirleri alıp harcamaları yapmayı, yukarıdaki dostları ile kurdukları “diyaloglarla” daima ertelemeyi maharet sayıyor mu, saymıyor mu?

MÜSİAD ölümle, yaralanmayla, meslek hastalığına sebep olmakla neticelenen iş kazalarından ibret alıp, çalışanlarını bunlardan korumak için yapılacak yatırımları önemsiyor mu, önemsemiyor mu? İş güvenliği uzmanının yapılmasını istedikleri yukarıya güvenilip de savsaklanırken, faciaların davet edildiği biliniyor mu bilinmiyor mu?

MÜSİAD dinimizin getirdiği maddi manevi şartları, kendi çalıştırdıkları insanlar için hayata geçirmeyi mi düşünüyor, yoksa vahşi kapitalizmin şekillendirdiği en önemli kuralın, daha fazla “çikolata ve şeker” üretilmesi olduğunu düşünüp ona göre mi hareket ediyor?

MÜSİAD iş kazalarında felaket yaşayan üyeleri ile ilgili ilk yaptığı destek, hayatını kaybetmiş insanların yakınlarını bağrına basmak, yaralıları ziyaret edip moral olmak, yetim kalmış çocuklarının elinden tutmak mı oluyor, yoksa “çikolata şeker” kaybına uğramış bulunan üyelerine “moral sofraları” kurmak mı oluyor?

MÜSİAD kendinden önce var olan “…SİAD”larla farklı bir kuruluş mudur? Yoksa iktidar değişikliklerine paralel olarak onların kılığına girip “kul hakkı, işçi hakkı, işveren sorumluluğu, helal haram ayırımı, meşru gayrimeşru kazanç farkları, toplum dertleri, hayra motor şerre fren olma sorumluluğu”  gibi konuları es mi geçecek, yoksa kuruluş gayelerine geri dönüp farklılığını ortaya mı koyacak?

MÜSİAD “şeker ve çikolataların” dünya metaı olduğunu, bunların dünyada kalacak olduğunu, insanın yaratılış gayesinin bunları kazanmaktan ibaret olmadığını, kendinden önceki düzeni allayıp pullayıp kendi lehine kullanmanın veballerin en büyüğü olduğunu hatırlayıp, tıpkı iktidar koltukları gibi zenginlik ve şatafat hayatının da gelip geçici olduğunun bilinci ile kurucusunun verdiği öğütler istikametine dönmeyi düşünüyor mu düşünmüyor mu?

MÜSİAD başa gelmiş ve gelmesi muhtemel olan felaketlerin sebeplerini, bu rota şaşkınlığında arama feraset ve basiretini gösterebiliyor mu, gösteremiyor mu?

MÜSİAD imtihanda!

Kuruluşunda Erbakan Hocamızın verdiği talimatlar doğrultusunda emeğimiz bulunan MÜSİAD’dakiler bizim kardeşlerimizdir. Biz de kardeşçe uyarılarda bulunmayı görev saydık. Bu sözlerimizi “kızlarımıza söyler” gibi söylüyoruz, “gelinlerimiz” de duymalıdır.

KARUN VE KASASI

Allah bize anlatmıyor boşuna,

Kur’an’daki “Ahsenel-Kasas”ı,

Oku da bak neler geldi başına,

Nasıl yere battı Karun ve kasası?

- Milli Gazete, Ekrem Şama tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/5032008/ekrem-sama/musiadin-imtihani