Kremlin’e başkaldırı

Putin, vali hamlesiyle kendi ayağına sıktı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in muhalifi olan valilerinin tutuklanmasına tepki gösteren Habarosvk halkı, Putin’e karşı meydanları doldurdu. Habarosvk halkının dev gösterileri ‘Kremlin’e başkaldırı’ şeklinde yorumlandı.

Rusya’nın Çin sınırına yakın uzak doğu eyaletlerinden Habarosvk’da bölge valisi Sergey Furgal’in tutuklanması sonrası halk sokaklara döküldü. Rusya Devlet Başkanı Putin’in muhalifi olan Vali Furgal’e sadakatin çok yüksek olduğu Habarovsk’de halk valilerinin siyasi bir komploya kurban edildiğini savunuyor. Putin’in baskıcı politikalarından ve ekonomik sıkıntılardan bunalan Rus halkı, sokaklara dökülmek için adeta bir kıvılcım bekliyordu. Habarovsk’deki protestoların ülkenin diğer bölgelerine yayılması durumunda, Putin iktidarını çok zor günler bekliyor.

VALİYE CİNAYET SUÇLAMASI

Rusya Soruşturma Komitesi, Rusya’nın uzak doğu eyaletlerinden Habarovski’de bölge valisi Sergey Furgal’in 2004 ve 2005 yıllarında bazı iş insanlarının öldürülmesi için emir verdiğine yönelik bir cinayet iddianamesi hazırladı. Bu iddianame doğrultusunda geçtiğimiz hafta gözaltına alınan Furgal’in, duruşma görülene kadar 9 Eylül’e kadar tutuklu kalması kararlaştırıldı. Mahkemenin bu kararı üzerine valilerine sahip çıkan Habarovsk halkı, günlerdir sokaklarda protesto gösterileri düzenliyor.

PUTİN, KENDİSİNE MUHALEfeT İSTEMİYOR

1999 yılından bu yana başbakan ve cumhurbaşkanı olarak Rusya Federasyonu’nu yöneten Vladimir Putin, muhaliflerine karşı acımasız politikalarıyla biliniyor. Daha önce birçok muhalif siyasetçinin öldürülmesi ve tutuklanmasından sorumlu tutulan Putin’in, Habarosvk halkı tarafından sevilen ve büyük destek gören eyalet valisi Sergey Furgal’e karşı da siyasi bir komplo kurduğu konuşuluyor. Geçtiğimiz günlerde Rus Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’da yapılan genel kurul toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in devlet başkanı olarak görev yaptığı dönemlerin sıfırlanması ile ilgili anayasa değişikliği onaylanmıştı. Bu kanunla birlikte anayasadaki “iki defa üst üste görev yapan devlet başkanının üçüncü defa aday olamayacağı”nı içeren madde feshedilerek Putin’in yeniden devlet başkanı olmasının yolu açılmıştı.

PUTİN’E KARŞI BÜYÜK BAŞARI ELDE ETMİŞTİ

On binlerce kişinin katıldığı dev protestolar gerçekleştiren Habarovsk halkı, Vali Furgal’in serbest bırakılması ya da adil bir şekilde yargılanmasını istiyor. 2018 seçimlerinde Putin’in partisi olan Birleşik Rusya’nın adayı karşısında yüzde 69,6 gibi ezici bir zafer kazanan Liberal Demokrat Partisi’ne bağlı bölge valisi Sergey Furgal’in, Putin tarafından siyasi bir bedele maruz bırakıldığı ifade ediliyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/5031918/kremline-baskaldiri