Danıştay 10. Dairesi’ne teşekkür ederiz

Ayasofya Camii’ni yeniden ibadete açan, uzun yıllardır “Zincirler kırılsın Ayasofya açılsın” diye haykıran milletin sesine kulak veren ve zincirlerin kırılmasına vesile olan Danıştay 10. Dairesi’ne teşekkür ederiz.

Ayasofya’nın ibadete açılma kararını veren Danıştay 10. Daire Başkanı Yılmaz Akçil, 1968 yılında Afyonkarahisar’da doğdu. Isparta Gönen Öğretmen Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1989 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim Dalında “Türk İdari Yargısında Yürütmenin Durdurulması” başlıklı tez çalışmasıyla tamamlayan Akçil, 1991 yılında İdari Yargı Hakim Adayı olarak çalışmaya başladı. 1993 yılından itibaren, sırasıyla Sivas ve Mersin Vergi Mahkemesi Üyeliği, Erzurum İdare Mahkemesi Üyeliği, Erzurum İdare Mahkemesi Başkanlığı ve Erzurum Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulundu. 25 Şubat 2011’de Danıştay üyeliğine seçilen Akçil, Danıştay Sekizinci Daire Üyesi olarak görevini ifa ederken, 27 Şubat 2014 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Adalet Akademisi Başkanı olarak görevlendirildi. Akçil, 2018 yılında Danışay 10. Daire Başkanlığı’na seçildi.

Danıştay 10. Daire Üyelerinin de tarihi kararda büyük emeği bulunuyor. Tarihi kararı onaylayan üyelerden Ali Ürker ise, 2014 yılında Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü olarak görev yaparken Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Danıştay Üyeliğine atanmıştı. Ürker bu yıl gerçekleşen Yüksek Seçim Kurulu seçimlerinde ise YSK üyesi oldu. Danıştay Üyesi Ömer Civri ise Ankara İdare Mahkemesi Başkanıyken Hâkimler ve Savcılar Kurulu kararı ile 2018’de Danıştay üyeliğine atanmıştı. Abdullah Aygün, Antalya İdare Mahkemesi Başkanı iken 2018’de Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine getirildi. Lütfiye Akbulut da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1. Hukuk Müşaviri iken 2018’de, Danıştay üyeliğine atandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/4999390/danistay-10-dairesine-tesekkur-ederiz